بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

درمانی جدید برای بیماران مبتلابه تومورهای جامد پیشرفته

✅ اخیراً روش جدیدی بر پایه ایمنی‌درمانی برای درمان تومورهای جامد پیشرفته (solid tumors: توده از سلول‌های غیرطبیعی که فاقد کیست و نواحی مایع است) ازجمله سرطان ریه ارائه‌ شده است. این روش در مراحل اولیه آزمایش بالینی با همکاری مرکز تحقیقاتی سرطان انگلستان و شرکت داروسازی Biotecnol Limited قرار دارد.


مرکز تحقیقات سرطان انگلستان اولین دسته از داروی جدید این شرکت (Biotecnol Limited) به نام Tb535H را تأیید کرده است. این دارو بر پایه پیشرفت روش‌های جدید استفاده از آنتی‌بادی برای درمان سرطان ساخته شده است. مولکول هدف این دارو آنتی‌ژن توموری ۵T4/WAIF1 است. این آنتی‌ژنِ پروتئینی، در بسیاری از تومورهای جامد یافت شده و این‌ طور در نظر گرفته می‌شود که این آنتی‌ژن باعث انتشار سلول‌های سرطانی بدن می‌گردد. داروی Tb535H با تحریک، فعال کردن سلول‌های T کشنده (T-cells–killer cells) و هدایت آن‌ها به سمت سلول سرطانی، درمانی هدفمند برای به‌ کارگیری سیستم ایمنی بدن بیمار در مبارزه با سرطان است. همچنین آنتی‌ژن WAIF1 نیز که در موسسه تحقیقات سرطان انگلستان در منچستر کشف شده است؛ می‌تواند یک مولکول هدف ارزشمند برای درمان انواع مختلف سرطان مانند سرطان‌های قفسه سینه (مزوتلیوما)، انواع بدخیم سرطان ریه SCLC و NSCLC و سرطان کلیه باشد.

با همکاری این دو مرکز قرار است اولین آزمایش بالینی بر روی یک بیمار در فاز یک درمانی با هدف پیشرفت داروی Tb535H انجام گیرد. مدیران این دو مرکز تحقیقاتی ابراز امیدواری می‌کنند که با توسعه این دارو بتوان درمانی قطعی برای بیماران مبتلا به انواع مختلف سرطان یافت. آن‌ها در تلاش‌اند تا هرچه سریع‌تر درمانی اساسی برای سرطان ریه بیابند؛ سرطانی که عامل یک مرگ از هر پنج مرگ در انگلستان است.

?ترجمه: ملیحه جهان آرا

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

درمانی جدید برای بیماران مبتلابه تومورهای جامد پیشرفته – اخبار زیست فناوری

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن