بیوتکنولوژی پزشکی

داروهای مهارکننده سیکل سلولی می‌تواند با تحریک ایمنی بدن باعث کوچک شدن تومورهای سرطانی شوند

✅ مدت کوتاهی بعد از شناسایی داروی Abemaciclib به‌ عنوان مهارکننده CDK4/6 (پروتئین‌های CDK4 و CDK6 عوامل پیش‌برنده چرخه سلولی هستند. ) این دارو برای درمان سرطان‌های متاستاتیک (پیشرفته) استفاده شد. بررسی این دارو در مرکز تحقیقات سرطان دانا- فابر (Dana-Farber Cancer Institute) و بیمارستان زنان بریگهام (BWH) نتایج بسیار جالب نشان داد که در مجله علمی Nature منتشر شد.


در برخی از موارد، استفاده از این مهارکننده‌ی CDK4/6 نه ‌تنها باعث توقف رشد سلول‌های سرطان پستان شد، بلکه با تحریک سیستم ایمنی باعث از بین رفتن سلول‌های سرطانی و کاهش اندازه تومور به میزان چشمگیری نیز شده است و اگر با سایر عوامل ایمنوتراپی همراه شود اثر ضد سرطانی بیشتری خواهد داشت.

تحقیقات نشان داده مهارکننده‌های CDK4/6 به دو روش باعث ایجاد پاسخ ایمنی نسبت به تومور می‌شود. یکی با افزایش قابل ‌توجه آنتی‌ژن‌های غیرطبیعی بر روی سلول‌های سرطانی که تحریک‌کننده سیستم ایمنی برای حذف سلول است و روش دیگر کاهش سلول‌های T تنظیم‌کننده (The regulatory T cells -Tregs )؛ این سلول‌ها وظیفه کاهش پاسخ ایمنی را در بدن بر عهده دارند. با کاهش T تنظیم‌کننده شدت پاسخ ایمنی به سلول‌های سرطانی نیز بیشتر می‌گردد. درنهایت اثر تجمعی این فرایندها باعث متوقف شدن رشد و یا حتی معکوس شدن آن می‌گردد.

محققان بیان کردند در آزمایش‌های بالینی درمان با Abemaciclib بعد از ۴ ماه از درمان با این دارو، حدود ۲۰ درصد بیماران بهبودی چشم‌گیری داشتند و در ۲۰-۳۰ درصد نیز از رشد تومور جلوگیری شد. تحقیقات بیشتری نیاز است تا مشخص شود چرا برخی بیماران طیف کاملی از اثرات مهارکننده‌های CDK4/6 را نشان می‌دهند و بقیه نه. نتایج مقاله بیان‌ شده چشم‌اندازی روشن و امیدوار کننده را برای درمان سرطان نشان می‌دهد.

?ترجمه: ملیحه جهان آرا

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

داروهای مهارکننده سیکل سلولی می‌تواند با تحریک ایمنی بدن باعث کوچک شدن تومورهای سرطانی شوند

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن