بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

گردش موانع باکتریایی وابسته به تومور در نواحی متاستاتیک

✅یک مطالعه جدید نشان داده‌ است که باکتری‌های موجود در تومورهای اولیه بیماران مبتلا به سرطان کولورکتال، در نواحی متاستاتیک کبد نیز یافت می‌شوند. علاوه بر این، حضور باکتری‌ها با رشد تومور در ارتباط است. مطالعات قبلی، فراوانی حضور باکتری Fusobacterium nucleatum را در سرطان‌های روده انسان نشان داده‌است.

?پژوهشگران برای پاسخ به این سوال که آیا سرطان روده که در سایر بخش‌های بدن گسترش یافته‌است، باکتری‌ها را نیز در بر می‌گیرد یا نه، نمونه‎هایی از تومورهای اولیه و نواحی متاستاتیک کبد مربوطه را در بیماران مبتلا به سرطان روده بررسی کردند. آن‎ها نه تنها حضور Fusobacterium را در نواحی متاستاتیک تایید کردند، بلکه دریافته‌اند که این سویه‌ها بسیار شبیه به سویه‌های یافت‌شده در نمونه‌های تهیه شده از تومورهای اولیه هر فرد هستند. به‌طور قابل توجه، حضور Fusobacterium در نمونه‌های جمع‌آوری شده از نواحی متاستاتیک بیمارانی که فاقد باکتری در تومورهای اولیه خود بودند‌، مشاهده نشد.

?پژوهشگران بعد از پیوند تومورهای Fusobacterium مثبت به موش‌ها دریافته‌اند که رشد تومورها همچنان ادامه می‌یابد در حالی‌که تومورها فاقد باکتری نیستند. در نهایت درمان آنتی‌بیوتیکی موش‌های دارای تومورهای Fusobacterium مثبت منجر به کاهش باکتری در تومور و کاهش سرعت رشد تومور گردید.

?پژوهشگران بر اساس این نتایج تصور می‎کنند که Fusobacterium همراه با سلول‎های تومور متاستاتیک به اندام‌های دور حرکت می‌کند که ممکن است به مهاجرت باکتری در این نواحی کمک کند.

?ترجمه: فائزه ابوطالبی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

گردش موانع باکتریایی وابسته به تومور در نواحی متاستاتیک – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن