توالی یابی

تکامل سریع میتوکندری‌ها، عامل ایجاد گونه‌های جدید

تحقیقات ژنتیکی دیدگاه جدیدی را ارائه می‌دهند از اینکه جمعیت‌های جداشده از همان گونه چطور در جهت ناسازگاری تولید مثلی نمو پیدا کرده و سپس گونه‌های مجزایی را تشکیل می‌دهند. آن‌ها اذعان می‌کنند که تکامل سریع میتوکندری‌ها می‌تواند دلیل این اتفاق باشد. دانشمندان ژنوم کامل یک سخت پوست اقیانوسی به نام Tigriopus californicus را توالی‌یابی کردند که یک گونه‌ی مدل برای تمایز بر اساس جدایی جغرافیایی، مرحله ابتدایی تبدیل یک گونه به گونه‌های متعدد، است.


آن‌ها تکامل هم‌زمان میتوکندری‌ها و ژن‌های هسته‌ای را بررسی کردند. میتوکندری‌ها به عنوان یک نیروگاه انرژی سلولی عمل می‌کنند که تولیدکننده‌ی آدنوزین تری فسفات یا ATP هستند. همانند سایر حیوانات، بیش‌تر ژن‌های سلولی در هسته‌ قرار دارد اما برخی نیز در میتوکندری واقع هستند.

اندامک میتوکندری حاوی کروموزوم کوچکی همراه با ۳۷ ژن است اما این ژن‌ها مطلقاً برای متابولیسم سلول ضرورت دارند. برای این که ATP به درستی در یک سلول تولید شود چند صد ژن دیگر که در هسته کدگذاری شده‌اند، بایستی مستقیماً با ۳۷ ژن میتوکندریایی ارتباط برقرار کنند. جهش در ژن‌های میتوکندریایی ممکن است باعث کاهش این ارتباطات و در نتیجه کاهش عملکرد متابولیک شود.

جمعیت‌های Tigriopus californicus که در امتداد ساحل اقیانوس آمریکای شمالی ساکن هستند، ژن‌هایی دارند که به‌طور گسترده‌ای از یک جمعیت به جمعیت دیگر متفاوت بوده و جهش‌های زیادی نسبت به یکدیگر در آن‌ها وجود دارد. در نتیجه، زاده‌های هیبریدی بین جمعیتی متحمل سازوکار کاهش یافته در قالب باروری کم‌تر، رشد آهسته‌تر و تولید ATP پایین‌تر می‌شوند که این شرایط توسط آزمایشات متعددی تعیین شده است. محققان از مدل‌های آماری مولکولی برای نمایش ژنوم ۸ جمعیت استفاده کردند تا ژن‌های ناسازگار بین جمعیت‌ها را شناسایی کنند.

بنابراین این ژن‌ها ممکن است ژن‌های کاندید برای درک این نکته باشند که چگونه جمعیت‌های مختلف با یکدیگر ناسازگار می‌شوند و احتمالاً در نهایت به گونه‌های جدیدی تبدیل می‌شوند.

☑ لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن