توالی یابی

تکامل ویروس آنسفالیت‌اسبی‌شرقی (EEEV)

عفونت ناشی از ویروس آنسفالیت‌اسبی‌شرقی (EEEV) که توسط پشه‌ها منتقل می‌شود، بسیار شدید گزارش شده است. مطالعه حاضر با در دست داشتن مجموعه‌ کاملی از توالی‌های ژنوم، اطلاعات جامعی از تکامل ویروس آنسفالیت اسبی شرقی منتشر کرده است.


بیماری EEEV به منطقه آتلانتیک و نواحی جنوبی آمریکا اختصاص دارد اما موارد اندکی از ابتلا به آن هرساله در ایالات‌متحده نیز گزارش می‌شود. عفونت ناشی از ویروس آنسفالیت‌اسبی‌شرقی یکی از جدی‌ترین بیماری‌های منتقله از پشه‌ها محسوب می‌شود. نرخ مرگ‌ومیر برای اسب‌ها ۹۰ درصد است و ۳۳ درصد از انسان‌های بازمانده از این بیماری، دچار آسیب مغزی می‌شوند. در این مطالعه منبع اپیدمی EEEV فلوریدا فرض شد اما به دلیل کمبود توالی‌های کامل ژنوم EEEV، ویژگی‌های تکاملی ویروس کمی شناخته‌شده است.

دکتر Suman Das و همکارانش اکنون ژنوم‌های کامل ۴۳۳ استرین EEEV را که در ایالات‌متحده از ۱۹۳۴ تا ۲۰۱۴ توالی‌یابی ‌شده‌اند، جمع‌آوری و مورد تجزیه‌وتحلیل قراردادند. آن‌ها در مجله Virology گزارش می‌کنند EEEV ظاهراً به‌آرامی در حال تکامل است و این سویه ها دارای پایداری طولانی‌مدت و تنوع ژنتیکی بالایی در فلوریدا هستند. در مقابل ویروس‌آنسفالیت‌اسبی شرقی در نیویورک و ماساچوست با تنوع ژنتیکی پایین و پایداری کوتاه‌تر مشخص شد. به‌طورکلی سویه ها از فلوریدا نسبت به سویه هایی از کشورهای شمال شرقی مانند نیویورک و ماساچوست، پایداری و تنوع ژنتیکی بیشتری داشتند.

یافته‌ها این مطالعه یک مدل را پشتیبانی می‌کنند که در آن فلوریدا در مقایسه با سایر نقاط نمونه‌برداری شده، منبع اصلی EEEV است. به‌طور خلاصه، این مطالعه دینامیک اپیدمیولوژیک پیچیده EEEV را در مناطق مختلف جغرافیایی ایالات‌متحده نشان داد و بینش کلی را در مورد تکامل و انتقال ویروس‌ EEE در این منطقه به دست آورد. هم چنین این نتایج ممکن است پیامدهای مهمی برای کنترل و جلوگیری از سایر ویروس‌های پشه‌زاد در آمریکا داشته باشند.

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن