بیوتکنولوژی پزشکی

تکنولوژی رویش مجدد مو

محققان موفق به کشف روشی شدند که طی آن مجموعه سلولی تحت عنوان ریشه‌های فولیکول مو(HFGs) به‌صورت توده‌ای رشد می‌کنند، این روش می‌تواند به درمانی برای ریزش مو منجر شود.


?هرچند ریزش مو مشکلی نیست که حیات انسان را تهدید کند اما افراد زیادی را در سراسر دنیا درگیر کرده‌است، به‌خصوص در جولمع سال‌خورده. داروهایی که سبب رشد مجدد مو می‌شوند برای مبارزه با این مشکل پدیدار شدند. درمان با این داروها شامل رشد مجدد فولیکول‌های مو می‌شود؛ فولیکول‌ها اندام‌های کوچکی هستند که سبب رشد و تقویت مو می‌شوند. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در درمان ریزش مو وجود دارد، تحریک ریشه‌های فولیکول مو است که منبع بازتولید فولیکول‌های مو در مقیاس وسیع است.

?به‌گفته یکی از نویسندگان، نکته کلیدی در رشد توده‌ای HFG ها، استفاده از مواد مناسب در محیط کشت است. محققان در این مطالعه از dimethylpolysiloxane حلال در اکسیژن در کف محیط کشت استفاده کردند که نتیجه بسیار مطلوبی حاصل شد.

?نتیجه این مطالعه، رشد موفقیت‌آمیز نزدیک به ۵۰۰۰، HFG به‌طور همزمان بود و با پیوند این HFG‌ها به موش، رشد موهای جدید مشاهده شد. دانشمندان سپس به ارزیابی میزان کاربرد این روش پرداختند، به‌این صورت که HFG‌های آماده شده را از تقریباً ۳۰۰ میکروول مصنوعی انتقال دادند تا رشد فولیکول‌های مو و مو برروی بدن موش صورت گیرد. مشاهده شد که رشد موهای سیاه در منطقه‌ای که پیوند صورت گرفته‌بود یعنی سر و پشت موش اتفاق افتاد. رشد مجدد موها نشان می‌دهد که سیکل رویش موهای موش از سرگرفته شده‌است.

?یکی از محققان می‌گوید: «این روش ساده بسیار دقیق و امیدوارکننده است. امیدواریم که بتوان این تکنیک را برای رشد مجدد موهای انسان نیز به‌کار برد تا ریزش مویی که مثلاً به‌دنبال طاسی اندروژنیک رخ می‌دهد درمان شود. درواقع اطلاعات ابتدایی ما پیشنهاد می‌کند که برای تشکیل HFG انسانی از کراتینوسیت‌ها و پاپیلاهای انسانی استفاده شود».

?مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

تکنولوژی رویش مجدد مو – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن