کریسپر

تکنیک NgAgo فاقد اعتبار و صحت اعلام شد!!!

تکنیک NgAgo که اخیراً به عنوان نمونه‌ای جایگزین برای تکنولوژی CRISPR-Cas معرفی شده بود، فاقد اعتبار و صحت اعلام شد!!!

✅ طبق گفته Retraction Watch، مقاله‌ای که نشان می‌داد آنزیم NgAgo می‌تواند به عنوان یک ابزار ویرایش ژن به کار گرفته شود، رد شد.


در مقاله‌ای که در ماه می سال ۲۰۱۶ در مجله‌ی نیچر بیوتکنولوژی منتشر شد، محققان دانشگاه علم و صنعت هبی (Hebei) گزارش دادند که NgAgo ممکن است قادر به جایگزینی Cas9 به عنوان اندونوکلئاز ویرایشگر ژنومی باشد. بنابراین محققان دیگر تلاش کردند که این کار را بازتولید کنند. در ماه نوامبر گذشته، یک گروه ۲۰ نفره از محققین در مجله «پروتئین و سل» گزارش دادند که این کار در تعداد زیادی از سلول‌ها و موجودات، در چندین آزمایشگاه قابل انجام نبوده است. بعدها در ماه نوامبر، به دلیل مشکلات عدم قابلیت بازتولید، مجله‌ی نیچر بیوتکنولوژی بیانیه مربوط به Retraction Watch را منتشر کرد.

محققان دانشگاه هبی، به رهبری جونیو هان، در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند: «ما مطالعه خود را به دلیل عدم قابلیت پیگیری در جوامع تحقیقاتی برای بازتولید نتایج کلیدی موجود در شکل ۴، با استفاده از پروتکل‌های ارائه شده در مقاله، رد می‌نمائیم.»

مجله‌ی نیچر بیوتکنولوژی در یک سرمقاله می‌نویسد این نشان دهنده اهمیت بررسی دقیق پس از انتشار مجله می‌باشد. در زیست‌شناسی پاسخ‌ها اغلب قطعی نیستند و در زمان مطالعات تکمیلی، تنها چیزی که می‌دانیم این است که زمان نیاز دارد. که در مورد NgAgo، زمان فرا رسیده است و داده‌ها صحبت کرده‌اند.

هم‌چنین نیچر نیوز می‌افزاید که نه تیم هبی و نه Novozymes، که در حال کار با محققان هستند، امید خود را از دست نداده‌اند. سرپرست تیم دانشگاه هبی در اطلاعیه بازپس‌گیری مقاله گفته است که دلایل این عدم قابلیت بازتولید را بررسی خواهد کرد تا بتوانند یک پروتکل بهینه ارائه دهند.

☑️ترجمه: مرضیه عزیزی

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن:

تکنیک NgAgo که اخیراً به عنوان نمونه‌ای جایگزین برای تکنولوژی CRISPR-Cas معرفی شده بود، فاقد اعتبار و صحت اعلام شد!!!

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن