علوم اعصاب

جانبی شدن کارکردهای مغز

جانبی شدن کارکردهای مغز به افزایش کارکرد بهینه نورون‌ها، اجتناب از شکل‌گیری مدارهای عصبی بیش از حد و جلوگیری از شروع پاسخ‌های رفتاری متضاد منجر شده است. نیمکره چپ برای طبقه‌بندی اطلاعات و پاسخ به خصوصیات معمول و تکراری تخصص یافته است؛ در حالیکه نیمکره راست بیشتر به رویدادهای جدید و ابراز سطوح شدید هیجانی مثل پرخاشگری، رفتارهای ترس و گریز اختصاص یافته است. در این مطالعه فرض شده است که احتمالا سطوح توجه اسب می‌تواند به روشن شدن پاسخ‌های جانبی شده مغز کمک کند.


در مطالعه‌ی حاضر که در دانشگاه رنس فرانسه به انجام رسیده، از یک آزمون توجه بینایی برای اندازه‌گیری پاسخ‌های توجه بینایی اسب‌ها به یک محرک استاندارد و یک دستگاه EEG قابل حمل برای اندازه‌گیری پاسخ‌های مغزی استفاده شد. هدف این مطالعه تشخیص نوع خاص موج‌ها و نیز نیمکره‌ای است که این امواج هم در زمان آزمون بینایی و هم در شرایط غیرآزمون در آن تولید می‎شود.

کیاسمای بینایی در اسب‌ها تکامل یافته‌تر از دیگر مهره‌داران است. همچنین جانبی شدن ادراکی در اسب‌ها درچند مطالعه تایید شده؛ با توجه به اینکه میتوان برخی از پاسخ‌های جانبی شده‌ی مغز را با توجه به سطح توجه و در کمتر از چند ثانیه اندازه‌گیری کرد در این مطالعه فرض می‌شود که جانبی شدن نیمکره‌ها و کارکردهای آن براساس سطح توجه اسب‌ها قابل ارزیابی است. تعداد ۱۲ اسب تحت آزمون توجه بینایی (visual attention test) قرار گرفتند. این آزمون هر روز یک بار و به مدت دو روز انجام شد.

در این آزمایش؛ یک نور لیزری به مدت ۵ دقیقه به همراه یک الگوی حرکت استاندارد در دیواره محل قرارگیری اسب نمایش داده می‌شود. اسب‌ها به یک EEG قابل حمل مجهز شدند و رفتارشان به کمک دوربین ضبط شد. پروفایل EEG هراسب هم در زمان توجه به محرک بینایی و هم در زمان عدم ارائه محرک بینایی مقایسه شد.

نتیجه این مطالعه نشان داد که سطح توجه قوی‌تر با امواج گاما ارتباط دارد. همچنین مشخص شد که سطح توجه با الگوی متفاوت در جانبی شدن ارتباط دارد. علاوه بر این، بین سطوح توجه و نیمکره مغز و پروفایل EEG ارتباط متقابلی وجود داشت؛ یعنی توجه به محرک بینایی با افزایش معنادار امواج گاما در نیمکره راست ارتباط دارد و این درحالی است که عدم توجه با امواج آلفا و بتای بیشتر در نیمکره چپ مرتبط است.

از جمله نقاط قوت مطالعه، استفاده از EEG برای ارزیابی فرآیندهای مغزی جانبی شده، به عنوان نوع متفاوتی از ثبت می‌باشد؛ استفاده از شبکه گسترده‌تر الکترودها در انسان اطلاعات بیش‌تری را در اختیار می‌گذارد ولی در این مطالعه پوشش الکترودها محدود به قسمت بالای گوش‌ها بود که اطلاعات محدودتری از کارکرد نیمکره‌ها به دست می‌دهد.

☑ لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن