بیوتکنولوژی پزشکی

سه دانشمند آمریکایی با تحقیق درباره‌ی ساعت زیستی درون بدن، جایزه ی نوبل 2017 را از آن خود کردند

✅ جایزه ی نوبل پزشکی ۲۰۱۷ به سه تن از دانشمندان آمریکایی به نام‌های Jeffrey C Hall, Michael Rosbash و Michael W Young تعلق گرفت. این دانشمندان موفق به اکتشافاتی در مورد مکانیسم‌های مولکولی کنترل‌کننده‌ی ساعت شبانه‌روزی بدن شده بودند.


? این اکتشافات چگونگی سازگار شدن ساعت زیستی گیاهان، جانوران و انسان را در راستای هماهنگ شدن آن با تغییرات زمین را نشان می‌دهد. در این تحقیقات مشخص شده بود که نور خورشید تاثیر بسزایی بر سلامت جسمی و روانی ما می‌گذارد. عدم تطابق ساعت زیستی با شرایط بیرونی، مثل مسافرت طولانی با هواپیما، می‌تواند سلامتی موجود زنده را تحت تاثیر قرار دهد.

? در این تحقیقات ۳ ژن مورد شناسایی قرار گرفتند. ژن اول period نام دارد. با مطالعاتی که Hall و Rosbash بر روی محصول پروتئینی این ژن (PER) انجام دادند، مشخص شد که این پروتئین در شب تولید شده و در طی روز غلظت آن با مکانیسم خودتنظیمی منفی بالا و پایین می‌رود.

? برای انجام این خود تنظیمی منفی، PER باید وارد هسته شود. این امر به کمک پروتئین TIM که محصول ژن timeless است صورت می‌گیرد. با اتصال PER به TIME، پروتئین PER می‌تواند وارد هسته شده٬ بیان ژن period را کاهش دهد.

? ژن سوم doubletime نام دارد که پروتئین DBT را کد می‌کند. این پروتئین با به تاخیر انداختن تجمع پروتئین PER، فرکانس نوسانات غلظت این پروتئین را کنترل می‌کند.

?ترجمه: مرتضی احمدزاده

☑️لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

سه دانشمند آمریکایی با تحقیق درباره‌ی ساعت زیستی درون بدن، جایزه ی نوبل ۲۰۱۷ را از آن خود کردند – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن