بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

روش جدید برای جداسازی سلول‌های بنیادی سرطانی

✅ در ایجاد سرطان‌های متاستازی که به روش‌های درمانی به‌سختی پاسخ می‌دهند، سلول‌های مهاجمی دخالت دارند تحت عنوان سلول‌های بنیادی سرطانی. محققان دانشگاه texas موفق به یافتن تکنیکی شده‌اند که طی آن، این سلول‌ها جداسازی می‌شوند و می‌توان آن‌ها را هدف‌گذاری نمود.


?سلول‌های بنیادی در بافت‌های مختلفی از بدن حضور دارند و برخلاف سلول‌های عادی، دوره زندگی کوتاهی دارند، می‌توانند تقسیم شوند و برای مدت طولانی، خود را بازسازی (renew) کنند. این سلول‌ها تخصصی نیستند، یعنی به‌دنبال تقسیم، می‌توانند به نوع دیگری از سلول تبدیل شوند. باور بر این است که سلول‌های بنیادی سرطانی به‌منزله قلب تومورها هستند و انرژی مورد نیاز برای رشد تومور را فراهم می‌کنند، این سلول‌ها می‌توانند منجر به ایجاد سرطان‌های ثانویه شوند که ممکن است چندین سال پس از درمان تومور اولیه ظاهر شود حتی اگر تومور اولیه به‌خوبی درمان شده‌باشد. برخی محققان عقیده دارند که با نابودی سلول‌های بنیادی سرطان در تومورهای اولیه در تومورهای اولیه می‌توان سرطان را درمان نمود اما هنوز دارویی بدین منظور ارائه نشده‌است.

?دکترLee نویسنده ارشد مقاله حاضر اظهار داشت: «ما در آزمایشگاه خود سعی داشتیم راهی پیدا کنیم که طی آن از یازگشت سرطان جلوگیری شود اما مشکل این‌جاست که تمام سلول‌های سرطانی مشابه یک‌دیگر نیستند. سلول‌های بنیادی سرطانی جمعیت اندکی از سلول‌های موجود در تومور را شامل می‌شوند و از آن‌جا که یافتن این سلول‌ها به‌سختی صورت می‌گیرد، ریشه‌کن کردن آن‌ها نیز مشکل است».

?این محققان از یک فرایند دومرحله‌ای استفاده کردند تا کتابخانه‌ای از ۴۰۰۰۰ ترکیب شیمیایی تهیه کنند و به‌دنبال یافتن ترکیبی بودند که به‌طور اختصاصی به سلول‌های بنیادی سرطان سینه متصل شوند و آن‌ها را از سایر سلول‌های سرطانی جدا کنند. ۵ ترکیب تحت عنوان ligands شناسایی شد که به‌طور اختصاصی اتصال می‌یابند و محققان یکی از آن‌ها را گزارش نمودند.

?به‌گفته Lee هرچند تاکنون روش‌های مشابهی گزارش شده‌بود که طی آن، سلول‌های بنیادی سرطانی از سلول‌های سالم جدا می‌شد اما این تکنیک برای اولین بار، جداسازی سلول‌های بنیادی سرطانی از سایر سلول‌های سرطانی را گزارش کرد.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

روش جدید برای جداسازی سلول‌های بنیادی سرطانی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن