بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییسرطان

جراحی دقیق سرطان به کمک نانوذره‌های فلورسنت چندکاره

✅ امروزه حتی باوجود تکنیک‌های عکس‌برداری قبل از عمل پیشرفته‌ای که در اختیار جراحان است، آن‌ها هنوز برای تعیین مکان دقیق بافت‌های بدخیم سرطانی، به معاینه چشمی وابسته هستند. بر اساس تحقیق جدیدی که اخیرا در میزگرد و نمایشگاه سالانه American Association of Pharmaceutical Scientists منتشر شده، ممکن است که بتوان ۲۴ ساعت قبل از عمل جراحی، با استفاده از تزریق نانوذرات ساخته‌شده از ترکیبات شیمیایی نفتالوسیانین (SiNc-PNP) و به کمک نوری که بعد از این مدت از آن‌ها ساطع می‌شود، به جراحان کمک کرد تا دید بهتری برای پیدا کردن و درمان تومورها در بدن بیمار داشته باشند.


?محققان در این تحقیق، که با نام «استفاده از یک عامل ترانوستیک ( عامل درمانی نانوتکنولوژیک) برای جراحی به کمک تصویر و تصویربرداری حین عمل در درمان سرطان» منتشرشده، یک نانوپلاتفورم ترانوستیک قابل فعال شدن طراحی کرده‌اند که می‌توان از آن به دو صورت استفاده کرد:

۱️⃣ تشخیص شکل تومور با استفاده از سیگنال‌های فلوئورسانس نور مادون قرمز نزدیک (NIR) در حین انجام عمل جراحی

۲️⃣ درمان هدفمند تومور در حین انجام عمل با استفاده از تکنیک‌های عکس‌برداری غیر سمی برای از بین بردن کامل تومورهایی که خارج کردنشان از بدن به‌طور عادی، بسیار مشکل است.

?دکتر اوله تراتولا، پژوهشگر ارشد این تحقیق و استادیار رشته داروسازی در دانشگاه ایالتی ارگان، می‌گوید: «شما می‌توانید این نانوذرات را مثل یک کلید برق در نظر بگیرید که تا هنگامی‌که تومور آن‌ها را فعال نکند، خاموش می‌ماند. سلول‌های سرطانی ممکن است نزدیک یا چسبیده به رگ‌های خونی، بافت‌های سالم و دیگر اندام‌های حیاتی بدن بیمار قرار داشته باشند و همین موضوع خارج کردن آن‌ها را دشوار می‌کند. جراح می‌تواند نور مادون قرمز نزدیک را روی این سلول‌های خاموش بتاباند و این نانوذرات‌ها، نور را جذب کرده و آن را به حرارت تبدیل می‌کنند و از این طریق سلول‌های سرطانی را از بین می‌برند.»

?این نانوذرات‌‌ توسعه‌یافته توانسته‌اند در مدل‌های حیوانی به‌راحتی به هسته تومورها منتقل‌شده، در آن تجمع کنند و حتی به داخل آن نفوذ کنند. سپس این نانوذرات پلیمری حاوی SiNc، نور فلوئورسانس مادون قرمز نزدیک را در محل تومور روشن کرده و از این طریق امکان تصویربرداری با دامنه کنتراست بالا بین بافت‌های سالم و سرطانی را فراهم می‌کنند.

?امکان‌پذیر بودن این فرایند توسط سیستم فلوبیم ۸۰۰، یک سیستم تصویربرداری حین عمل NIR که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده است، مشخص شده است.

?ترجمه: مریم باورساد

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

جراحی دقیق سرطان به کمک نانوذره‌های فلورسنت چندکاره – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن