بیوتکنولوژی پزشکی

بهبود جریان خون و تناسب اندام در سالخوردگان به‌کمک آنزیم SIRT1

✅ مطالعه جدید نشان می‌دهد که میزان آنزیمی به‌نام SIRT1 با افزایش سن، کاهش می‌یابد و علاوه‌برآن، بازیابی این آنزیم می‌تواند اثرات عروقی وابسته به سن را ترمیم کند.


?افزایش سن با کاهش تراکم عروق‌ خونی و جریان‌خون همراه است که می‌تواند دلیلی بر عدم پایداری توده عضلانی بدن پس از دهه چهارم زندگی حتی با وجود فعالیت بدنی باشد. تحلیل عروقی یکی از عوامل عمده‌ی بیماری‌های مرتبط با افزایش سن نظیر پرفشاری‌ خون می‌باشد. اگرچه هنوز اطلاعات اندکی در رابطه با علت و یا روشی برای توقف آن وجود دارد.

?طی این مطالعه، پس از مصرف مکملی به‌نام (NAD+ Precursor nicotinamide mononucleotide (NMN تعداد و تراکم مویرگ‌ها در موش‌های مسن به فراوانی موش‌های جوان بوده‌است و تحمل آن‌ها تا ۸۰ درصد افزایش یافته‌است.

?دکتر Pierre اظهار داشت: « این مطالعه به ما نشان می‌دهد که چگونه فقدان SIRT1 به‌عنوان یک عامل اولیه، فواید ورزش در بدن را با افزایش سن تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. نکته دیگر این‌که، می‌توان از طریق بازگرداندن این آنزیم به عروق خونی، سلامتی عروق را به‌طرز شگفت‌آوری ارتقا داد».

?آنزیم SIRT1 یکی از اعضای خانواده آنزیم‌های دخیل در فرآیندهای رژیمی است که بنابر مطالعات صورت‌گرفته می‌تواند طول عمر را افزایش دهد. SIRT1 برای ایجاد عروق‌خونی جدید با قدرت کافی لازم است، اما این‌که آیا این آنزیم میزان سلامت عروق عضله اسکلتی را کنترل می‌کند و در صورت مثبت بودن پاسخ، آیا از کار افتادن این آنزیم با افزایش سن برگشت‌پذیر است یا خیر هنوز جزو مجهولات محققان محسوب می‌شود.

?برای بررسی ضرورت وجود SIRT1 برای تشکیل و بقای عروقی، محققان ژن این آنزیم را در موش‌ها حذف کردند و مشاهدات حاکی از آن بود که تراکم مویرگ‌ها در این موش‌ها به‌طور قابل‌توجهی کم‌تر ازموش‌های دست‌کاری نشده‌بود.

?با درک این نکته که SIRT1 برای فرآیند رگ‌زایی ضروری است، محققان مکمل NMN را برای موش‌های ۱۸ماهه به‌مدت ‌۲ ماه استفاده‌ کرده و تغییرات عروقی آن‌ها را با موش‌های ۶ ماهه مقایسه کردند. مکمل NMN باعث بازیابی تعداد مویرگ‌ها و هم‌چنین افزایش مصرف اکسیژن در موش‌های مسن شده‌بودند. هم‌چنین، اضافه کردن ترکیب دیگری به‌نام هیدروژن سولفید به مکمل NMN نیز باعث افزایش تراکم مویرگ‌ها در موش‌های ۳۲ ماهه در مقایسه با موش‌های جوان‌ترشده بود.

?از طرفی محققان نشان دادند که فقدان SIRT1 سبب کاهش تراکم عروقی در عضله اسکلتی و کاهش ظرفیت ورزشی و افزایش بیان آن به‌واسطه نوعی فاکتور‌ رشد دارای اثرات حفاظتی است.

?مترجم: مونا تقی زاده

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

بهبود جریان خون و تناسب اندام در سالخوردگان به‌کمک آنزیم SIRT1 – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن