بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

پایگاه X : جزیره سیاه زخم

پایگاه X : جزیره سیاه زخم پایگاه X : جزیره سیاه زخم

✅پس از ادعاهای مبنی بر انجام آزمایشات مخفی عوامل بیولوژیکی توسط آلمان و همچنین با توجه به موفقیت آن‌ها در توسعه گاز خردل در جنگ جهانی اول و اکتشافاتی راجع به عوامل مرگبار عصبی، وزارت جنگ بریتانیا در سال ۱۹۴۰ تیم جنگ شیمیایی خود را بر آن داشت تا پتانسیل‌ها و محدودیت‌های سلاح‌های بیولوژیکی را برای اهداف دفاع و حمله کشف کنند که خود، از اولین تحقیقات جهت استفاده از میکروارگانیسم‌ها به عنوان سلاح بود.


سیاه زخم که یک باکتری بادوام ساکن در خاک است و می‌تواند عفونت‌های کشنده ایجاد کند، به عنوان سلاح آزمایشی انتخاب شد. در آزمایشات مشخص شد که باسیلوس آنتراسیس بیشتر موجب عفونت در جوامع کشاورزی و دامداری می‌شود و مدت زمان آلوده کردن گاو و گوسفند توسط آن طولانی‌تر است. این میکروارگانیسم می‌تواند ازطریق زخم‌های روی بدن، سیاه زخم پوستی ایجاد کند، از طریق تنفس باعث خونریزی ریه و مرگ می‌شود و از طریق بلعیدن گوشت‌های آلوده به اسپورها نیز عفونت‌هایی را در بدن ایجاد می‌کند.

برای انجام آزمایشات، جزیره کوچک وخالی از سکنه ی Gruinard اسکاتلند، که نزدیک پایگاه متفقین بود انتخاب شد. جزیره به خدمت ارتش درآمد و پایگاه X نامیده شد. آزمایشات متعدد توسط بمب‌های مملو از سیاه زخم، در یک دوره ۲ ساله در این جزیره برروی گله‌ای از گوسفندان انجام شد. در نهایت این میکروارگانیسم به عنوان سلاح بیولوژیکی شناخته شد و محیط زیست Gruinard از یک جزیره طبیعی به شکل یک سایت آلوده، مانند سایت آزمایشات هسته‌ای درآمد.

این جزیره سالیان دراز آلوده بود و سرانجام برای جلوگیری از اهداف بیوتروریستی˓دولت اقدام به پاکسازی آن توسط روش‌هایی مانند سوزاندن، استفاده از محلول‌های سمی فرمالدهید و… کرد به نحوی که پس از انجام یک سری آزمایشات توسط یک گلّه گوسفند، سرانجام در سال ۱۹۹۰ اعلام شد که جزیره امن است.

این جزیره اکنون به عنوان چراگاه برای گله‌های گوسفندان و یک بنای تاریخی بدنام برای تولد جنگ‌های بیولوژیکی باقی مانده است.

ترجمه: علیرضا هاشمی

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

پایگاه X : جزیره سیاه زخم – اخبار زیست فناوری

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن