بیوتکنولوژی صنعتی

جلبک‌ها، جایگزین مناسب برای غذا، خوراک دام و محصولات مراقبتی

| جلبک‌ها، جایگزین مناسب برای غذا، خوراک دام و محصولات مراقبتی

 

✅ امروزه، ۹۰ درصد از مواد شیمیایی ارگانیک از سوخت‌های فسیلی حاصل می‌شوند، به این معنا که از منبع غیرقابل‌تجدید تهیه می‌شوند. در اتحادیه اروپا ۷۰ درصد پروتئین‌های مصرفی وارداتی هستند و نیاز به یک جایگزین دارند. به دلیل سرعت رشد بالا و نیازمندی به فضای محدود کشت، جلبک‌ها می‌توانند به عنوان این جایگزین مطرح باشند. ما در حال حاضر در مرحله حل چالش بهره‌وری و ارزش چرخه جلبک هستیم که علاوه بر تولیدات محلی، ذخیره‌سازی و مدیریت آن‌ها را نیز انجام دهیم تا مجموعه کارها سبب شود جلبک‌ها از نظر اقتصادی برای تولید صنعتی مناسب باشند. این‌ها بخشی از اهداف تعیین‌شده IDEA، پروژه‌ای جدید در اروپای شمالی و غربی است که با همکاری کشورهای بلژیک، هلند، فرانسه، آلمان و ایرلند در حال اجراست.


?زمانی که ما راجع به تولید جلبک‌ها فکر می‌کنیم، کشورهای جنوبی اروپا را که دارای آب و هوای گرم‌ هستند، مکان مناسبی تصور می‌کنیم، این درحالی است که شمال غرب اروپا نیز محیط مناسبی جهت کشت صنعتی جلبک‌ها است. هرچند نوع خاصی از جلبک‌ها در این مناطق حاصل می‌شود. Leen Bastiaens، مدیر عامل شرکت VITO، در مورد پروژه IDEA می‌گوید: «اگر چه ما می‌دانیم که در محیط‌های بسته مثل گلخانه‌ خالی نیز می‌توانیم تولید کنیم، ولی به دنبال جایگزین‌هایی در خارج از گلخانه هستیم.»

?پروژه IDEA، تمرکز خود را روی تکمیل ارزش‌های تجاری تولید جلبک قرار داده است. در حال حاضر، راه‌های گوناگونی به صورت مجزا از یکدیگر وجود دارد ولی یک مسیر کامل که بتواند در مقیاس صنعتی، عرضه مداوم محصولات با کیفیت جلبکی را تضمین کند، وجود ندارد. به طور مشخص، IDEA روی کشت و برداشت انواع جلبک در تمام ایام سال کار خواهد کرد. این پروژه همچنین روی این موضوع که چگونه می‌تواند با استفاده از آب بازیافتی، کشت را از دو جنبه اکولوژیکی و اقتصادی به‌صرفه کند، مطالعاتی خواهد کرد. علاوه بر این‌ها، روش‌های ذخیره‌سازی و حمل و نقل جلبک‌ها را نیز بررسی می‌کند. در نهایت، پالایش زیستی جلبک‌ها مطالعه شده تا اطمینان حاصل شود که مشتری نهایی، جلبک را در شرایط مطلوب و کارآمد دریافت می‌کند.

?در زنجیره ارزش جلبک IDEA، کاربر نهایی مصرف‌کننده حاضر در مغازه نیست، بلکه تولیدکننده محصولات مراقبتی حاصل از جلبک، محصولات خوراکی یا خوراک دام با کیفیت است. در واقع، شرکای تجاری IDEA از طیف وسیعی از افراد مثل دانشگاهیان، تولیدکنندگان و دانشمندان تشکیل شده است. آن‌ها تجارب خاص خود را برای توسعه چرخه ارزش جلبک و رساندن آن به سطح بالاتر خواهند آورد چرا که تقاضا برای آن حداقل از طریق حوزه‌های تخصصی صورت می‌گیرد.

?ترجمه : محمدتقی گنج‌خانلو

لینک خبر
عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن