بیوتکنولوژی صنعتی

جلبک‌ها برای نجات دریاها

✅ صخره‌های مرجانی زیستگاه دریایی متنوعی هستند که سالیانه بیش از ۳۰ میلیارد دلار به اقتصاد جهانی کمک می‌کنند. با این‌ حال، آن‌ها در مقابله با تغییرات آب و هوایی آسیب‌پذیر هستند. پیش‌بینی می‌شود که در صورت عدم اتخاذ اقدامات محافظتی فوری بیشتر صخره‌های مرجانی طی این قرن، از بین خواهند رفت. محققان امیدوارند راه‌حل مناسبی را برای کاهش از بین رفتن مرجان‌ها با استفاده از ریزجلبک‌های مهندسی ژنتیک شده موجود در مرجان‌ها به‌ منظور افزایش تحمل استرس آن‌ها به گرم شدن اقیانوس‌ها پیدا کنند.


ریز جلبک‌های موردنظر Symbiodinium نامیده می‌شوند، یک جنس از تولیدکنندگان اولیه در مرجان‌ها که برای سلامت صخره‌های مرجانی ضروری هستند. Symbiodinium با کمک نور خورشید برای ایجاد مولکول‌هایی که به مرجان‌ها غذارسانی می‌کنند و برای رشد و تشکیل صخره‌های مرجانی ضروری هستند.

?از بین رفتن مرجان‌ها ناشی از تغییرات در درجه حرارت اقیانوس‌ها است که به Symbiodiniumها آسیب می‌رساند و باعث می‌شود که مرجان‌ها Symbiotinium خود را از دست بدهند و از این‌ رو به سبب گرسنگی می‌میرند.

?گونه‌های مختلفی از Symbiodinium دارای تنوع ژنتیکی زیاد و تحمل حرارتی متفاوتی هستند که بر تحمل مرجان‌ها نسبت به افزایش دما، اثر می‌گذارند. Symbiodinium بیولوژیک بسیار غیرمعمولی دارد که آن را با روش‌های مهندسی ژنتیک معتبر؛ ناسازگار ساخته است. از دیگر مشکلاتی که این ریزجلبک‌ها دارند این است که به‌ سرعت بر صخره‌های مرجانی منتشر نمی‌شوند. محققان قصد داشتند که با این مانع با انجام تجزیه‌وتحلیل ژنتیکی جدید از Symbiodinium برای تحقق بخشیدن به پیشرفت‌های تحقیقاتی موردنیاز غلبه کنند. چارچوب اولیه، مهندسی ژنتیک موردنیاز برای Symbiodinium را توسعه داده است اما این چارچوب باید به‌ طور جامع آزمایش و بهینه‌سازی شود که از طریق تلاش‌های مشترک به نتیجه می‌رسد.

?ترجمه: افسانه یاوری

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

جلبک‌ها برای نجات دریاها – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن