فناوری های همگرا

جلبک‌ها و تولید مواد غذایی در شرایط سخت فضا

✅ جلبک‌ها می‌توانند به تولید مواد غذایی در مریخ کمک کنند. مطالعه دانشمندان آلمانی مشخص کرد که چگونه شرایط سخت فضا بر رشد جلبک‌ها در ایستگاه فضایی بین‌المللی تأثیر می‌گذارد. مطالعات دو نوع خاص از جلبک‌ها را معرفی کردند که می‌توانند برای ۱۶ ماه در شرایط سخت فضا زنده بمانند.


? درست است که ما جلبک‌ها را نمی‌خوریم اما درک چگونگی بقای جلبک‌ها در گرما و سرمای شدید فضا و سختی‌های ناشی از تابش فضایی، اطلاعات ما درباره ژن‌های کمک‌کننده به بقا را افزایش می‌دهد. در خارج از ایستگاه فضایی، جایی که این جلبک‌ها رشد کرده‌اند، نوسانات دما بسیار زیاد است و مقادیر بالایی از تابش UV و کیهانی وجود دارد. تنها چیزهایی که این جلبک‌ها را محافظت می‌کردند، فیلترهای کاهنده نور (neutral-density filter, یا ND filter) بودند که اثرات تابش را کاهش می‌دادند.

? اگر ما ساکن مریخ شویم، باید راهی برای تولید غذا پیدا کنیم. از آنجا که برخی از انواع جلبک‌ها در فضا می‌توانند زنده بمانند، آن‌ها نامزد خوبی برای تولید غذا هستند؛ به‌ علاوه، آن‌ها اکسیژن و پروتئین نیز تولید می‌کنند. به‌ طور بالقوه می‌توانیم آن‌ها را در گلخانه‌ها یا چادرهای نیمه شفاف رشد دهیم. این تحقیق همچنین می‌تواند دلالت بر یک نظریه خارق‌العاده در مورد منشأ فضا کند: پان اسپرمیا (panspermia) که بر اساس آن موجودات و شکل اولیه حیات روی زمین از میلیون‌ها سال پیش از فضا آمده بود، درنهایت به زندگی تبدیل شد. برخی معتقدند که رسیدن شهاب‌سنگ‌ها، سیارک‌ها، ستاره‌های دنباله‌دار و دیگر اجرام فضایی، زندگی را در زمین آغاز کرد و هنگامی‌که روی زمین فرود آمدند یک زیستگاه را ایجاد کردند و به تکامل و تنوع ادامه دادند. این آزمایش‌های جلبک ممکن است به ترویج این نظریه منجر شود که امکان شکل‌های پیچیده‌تر زندگی برای زنده ماندن در فضا فراهم است. علاوه بر این، می‌توانیم از این یافته‌ها برای کمک به بهبود زندگی بر روی زمین استفاده کنیم. برای مثال، اگر جلبک بتواند تحت تابش اشعه ماوراءبنفش زنده بماند، تولیدکنندگان لوازم‌آرایشی می‌توانند از این نوع جلبک‌ها برای ایجاد کرم‌های محافظ پوست استفاده کنند.

? در ادامه این تحقیقات، ناسا آزمایش گیاهی دیگری در سال جاری در فضا آغاز خواهد کرد. در این تحقیقات رشد گیاه گوجه‌فرنگی در شرایط فضایی بررسی خواهد شد.

?ترجمه: افسانه یاوری

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

جلبک‌ها و تولید مواد غذایی در شرایط سخت فضا – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن