بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

ژل مخصوصی که از بازگشت و گسترش سرطان جلوگیری می‌کند

همیشه در درمان سرطان‌هایی که تومور اولیه ازطریق جراحی برداشته شده‌است، دو مانع وجود دارد، یکی تمایل تومورها با بازگشت و دیگری گسترش تومورها به نواحی دورتر بدن که درمان را سخت‌تر می‌کند. اکنون دانشمندان موفق به ساختن ژل ایمنی‌درمانی شدند که می‌تواند در طول مدت جراحی در اطراف تومور مستقر شود و به‌گونه‌ای طراحی شده‌است که با این دو مشکل مبارزه می‌کند.


?این ژل که از قند زیست تخریب‌پذیر ساخته‌شده‌است حاوی داروهایی است که سلول‌های دندریتی در سیستم ایمنی را فعال می‌کند. این سلول‌ها از آن جهت حائز اهمیت هستند که سلول‌های T را به مبارزه با سلول‌های سرطانی ترغیب می‌کنند، حتی آن‌هایی که در فاصله بسیار زیاد از تومور اولیه باشند. این ژل داروی خود را طی یک مدت طولانی آزاد می‌کند.

?مطالعات اولیه در حیوانات، امیدوارکننده است. در مطالعه‌ای که بر روی مدل موشی مبتلا به سرطان سینه صورت گرفت، محققان، تومور را برداشتند و ژل را در محل جراحی قرار دادند. در طول سه ماه بعد، در موش‌هایی که این تکنیک در آن‌ها به‌کار برده‌شده‌بود، نسبت به موش‌های استاندارد، بهبودی حاصل شد، تومورهای پستانی بازنگشتند و متاستاز به ریه کاهش یافت. حتی زمانی‌که سلول‌های سرطانی پستانی جدید القا شدند، بازگشت بیماری مشاهده نشد؛ که بدین معنی است که سیستم ایمنی هنوز به‌طور فعالانه درحال مبارزه با سرطان است. این یافته‌ها مربوط به موش‌هایی بود که دارای ملانوما و تومورهای ریوی بودند.

?داروهای ضدسرطانی مانند مهارکننده‌های checkpoint که به سیستم ایمنی امکان شناسایی و مبارزه با سرطان را می‌دهند، در تمام بیماران مؤثر نیستند و یک ژل قابل جاگذاری می‌تواند احتمال بهبودی را در این بیماران افزایش دهد.

?محققان معتقدند ژلی که تهیه کرده‌اند در بیمارانی که تومور آن‌ها ازطریق جراحی برداشته‌شده‌است بسیار مناسب است، چراکه زخم‌های جراحی به‌طور طبیعی، سرکوب کننده ایمنی هستند یعنی سیستم ایمنی بخشی از تمرکز خود را برروی التیام زخم جراحی می‌گذارد و نمی‌تواند با تمام قوا با سرطان مبارزه نماید. این ژل محل زخم را به‌گونه‌ای تغییر می‌دهد که درجهت تحریک سیستم ایمنی عمل کند و نه سرکوب‌کننده آن. این محققان برآنند تا روش خود را برروی انسان نیز آزمایش کنند.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

ژل مخصوصی که از بازگشت و گسترش سرطان جلوگیری می‌کند – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن