بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

جلوگیری از متاستاز سرطان کبد با محدود کردن جریان خون تغذیه‌کننده

دانشمندان به تازگی نانوپارتیکل‌هایی را برای کاهش رشد عروق خونی به‌کار برده‌اند.


?متاستاز فرایندی است که به ساخت عروق خونی جدید نیاز دارد که به‌موجب آن، اکسیژن و مواد غذایی مورد نیاز سلول‌های سرطانی برای رشد فراهم شود. ساخت عروق خونی را آنژیوژنز می‌نامند که مسئول این فرایند، سلول‌های اندوتلیال می‌باشند.

?به گفته یکی از محققان، برخلاف سلول‌های اندوتلیال طبیعی، سلول‌های اندوتلیالی که در ناحیه سرطانی هستند و تغذیه این سلول‌ها را برعهده دارند، به علت سیگنالی که از سلول‌های سرطانی دریافت می‌کنند، به‌گونه‌ای تومور را تغذیه می‌کنند که رشد آن را افزایش می‌دهد و آن را به سمت متاستازی شدن سوق می‌دهد.

?جمعی از محققان برای فهمیدن این‌که دقیقاً چه فرایندی این تغییرات را در سلول‌های اندوتلیال سبب می‌شود، مطالعه‌ای برروی موش‌ها انجام دادند. هدف نهایی این بود که ازطریق ایجاد تغییر در سلول‌های اندوتلیال، آنژیوژنز به‌گونه‌ای صورت گیرد که سرعت متاستاز کاهش یابد. آن‌ها از سلول‌های سرطانی کولون استفاده کردند و متاستاز کبدی را القا کردند و از توده تشکیل‌شده، سلول‌های اندوتلیال را جدا کردند، سپس این سلول‌های اندوتلیال را با سلول‌های اندوتلیال سالم مقایسه کردند؛ این مقایسه از دو جنبه صورت گرفت: یکی در سطح پروتئینی، که بررسی می‌شد چه پروتئینی در هریک از انواع سلول‌ها دیده می‌شود و میزان بیان آن‌ها چه‌قدر است و جنبه دیگر بررسی میزان micro-RNA به‌طریق مشابه بود. micro-RNA شامل واحدهای کوچکی است که گاهی عملکرد خاصی ندارند اما امروزه مشخص شده‌است که در تنظیم پروتئین، ایفای نقش می‌کند.

?پژوهشگران بااستفاده از تکنیک خاصی، پروتئین‌ها و micro-RNAهای مربوطه را انتخاب کردند و درنهایت به یک micro-RNA اختصاصی دست یافتند: miR-20a. این عنصری است که در سلول‌های اندوتلیال سالم دیده می‌شود اما در سلول‌های اندوتلیالی که در تماس با تومور هستند ناپدید می‌شوند. مشاهده شد که به‌علت عدم حضور miR-20a در سلول‌های اندوتلیال، دسته‌ای از پروتئین‌ها ظاهر می‌شوند و به‌دنبال عملکرد آن‌ها تغییراتی اعمال شد که سلول‌ها شروع به رشد و حرکت کردند.

?دانشمندان آزمایشی طراحی کردند که ببینند آیا عنصر miR-20a می‌تواند رفتار سلول‌‌های اندوتلیالی که تومور را تغذیه می‌کنند تغییر دهد؟ بدین منظور، نانوپارتیکل‌هایی را طراحی کردند که سلول‌های اندوتلیال کبد را هدف قرار می‌دهد و با miR-20a لود شده‌است. این آزمایش برروی موش‌هایی که در آن‌ها متاستاز القا شده‌بود صورت گرفت. نتایج نشان داد که در موارد تیمارشده، تشکیل عروق خونی در تومور کاهش یافت، هم‌چنین مشاهده شد که تعداد و سایز توده‌های متاستازی تا ۸۰درصد کاهش یافت.

?یکی از محققان اظهار داشت: «هرچند که این روش میزان متاستاز را تا ۸۰درصد کاهش می‌دهد اما اگر بخواهیم از آن به‌عنوان درمان استفاده کنیم، این یک درمان مکمل خواهدبود. درواقع در روشی که ما برای مقابله با سرطان ارائه دادیم، تأمین تغذیه و اکسیژن تومور کاهش می‌یابد و به‌عبارتی ما این فرایند را محدود کردیم، اما به‌طور کامل آن را ازبین نبردیم».

?مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

جلوگیری از متاستاز سرطان کبد با محدود کردن جریان خون تغذیه‌کننده – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن