سلول های بنیادی

جلوگیری از پیشرفت تومور با ویرایش آنزیم

محققان با بررسی بیش از ۲۰ نوع تومور سرطانی با نوعی آنزیم سلول بنیادی مواجه شدند که توانایی تشخیص «ویرایش RNA سرکوب کننده» را داشت. این کشف می‌تواند در ایجاد نشانگرهای زیستی برای مورد هدف قراردادن گروه معینی از سلول‌های سرطانی به منظور درمان، کمک‌کننده باشد.


محققان دانشگاه علوم پزشکی San Diego در کالیفرنیا، بیان کردند: تشخیص «ویرایش RNA سرکوب کننده» توسط آنزیم سلول بنیادی که ADAR1 نامیده می‌شود و در بیش از ۲۰ نوع تومور فعالیت دارد، می‌تواند نوعی مسیریابی مولکولی را جهت تشخیص زودهنگام سرطان، فراهم آورد. همچنین می‌تواند شیوه‌ی درمانی جدیدی را برای مقابله با سلول‌های سرطانی مقاوم به شیمی‌درمانی و پرتودرمانی، پیشنهاد دهد.

سه آنزیم از خانواده‌ی Adenosine deaminases توسط ژن‌های ADAR کد می‌شوند. این آنزیم‌ها بر روی RNA عمل می‌کنند. آن‌ها با تغییر نوکلئوتیدهای موجود در مولکول‌های RNAی دو رشته‌ای، باعث تنظیم بیان ژن می‌شوند. به بیان دیگر، آن‌ها به عنوان ویرایش‌گرهای اساسی در هنگام گسترش سلول‌های بنیادی جدید، عمل می‌کنند.

این آنزیم‌ها در سرطان‌های کبد، پستان و خون (لوسمی)، فعال هستند. محققان توانستند باعث بروز توانمندی آنزیم ADAR1 در سرطان خون شوند و از آن در مولکول‌های RNAی متوقف‌کننده‌ی تومور که بیش از حد جهش‌یافته شده بودند، استفاده کنند. آن‌ها همچنین به صورت همزمان در این مولکول‌ها، microRNAهای مورد نظر را ویرایش نمودند.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن