آلزایمرپروتئومیکسسرطان

جهش در پروتئین تاو و سرطان!

جهش در پروتئین tau که معمولاً با اختلالات نورودژنراتیو همراه است، احتمالاً یک خطر جدید برای ابتلا به سرطان محسوب می‌شود. مطالعه حاضر نشان داده‌است که وجود جهش‌های تاو ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.


پروتئین تاو برای پایداری میکروتوبول ها، که عنصر اصلی اسکلت سلولی یوکاریوت ها محسوب می‌شوند، ضروری است. نقص در تاو معمولاً با اختلالات نورودژنراتیو مانند بیماری آلزایمر و آسیب لوب فرونتو تمپورال مغز (FTLD) همراه است. در یک پروتئین تاو جهش یافته، قابلیت اتصال به میکروتوبول‌ها کاهش یافته و منجر به بی‌ثباتی میکروتوبول‌ها و اختلال در اسکلت سلولی می شود که برای بقای سلول زیان بار است. دکتر Tagliavini توضیح داد: “جهش در پروتئین تاو می تواند باعث تشکیل تجمعات سمی درون سلول های عصبی و در نتیجه اختلال عملکرد آن‌ها شود. این جهش‌ها همچنین منجر به نقایص کروماتینی و ناهنجاری های کروموزومی نیز می‌‌شود. به‌خوبی می‎‌دانیم که انحرافات کروموزومی اغلب با سرطان مرتبط هستند، پس ممکن است بین جهش های Tau و سرطان ارتباطی وجود داشته باشد.

دکتر Tagliavini و همکارانش طی تحقیقات گسترده‌ای میزان بروز سرطان در ۱۵ خانواده که دچار۷ جهش‌‌ متفاوت در تاو بودند و به FTLD نیز مبتلا شده بودند، را مورد بررسی قرار دادند. هر خانواده مبتلا از لحاظ سه ویژگی سن، جنسیت و محل زندگی با خانواده‌های گروه کنترل تطبیق یافتند. ۱۵درصد افراد این خانواده‌ها دچار سرطان بودند در حالی‌که تنها ۹ درصد افراد گروه کنترل سرطان داشتند .انواع سرطان در هر دو گروه متفاوت بودند و جهش‌‌های Tau با سرطان خاصی مرتبط نبود. به‌دنبال آنالیزهای چند متغیره، محققان تصریح کردند که خانواده‌های با جهش در تاو به میزان۳.۷۲ برابر احتمال بیش‌تری برای ابتلا به سرطان، نسبت به خانواده های گروه کنترل دارند.

محققان همچنین از تجزیه و تحلیل بیوانفورماتیک برای درک واکنش متقابل پروتئین Tau با دیگر پروتئین‌ها استفاده کردند و دریافتند که تقریبأ یک سوم از پروتئین هایی که با Tau در تعاملند، در متابولیسم DNA و کنترل چرخه سلولی دخیلند و تنظیم نادرست این فرایندهای کلیدی منجر به سرطان می‌شود. در نتیجه افراد ناقل جهش Tau علاوه بر بیماری‌های نورودژنراتیو، مستعد خطر ابتلا به سرطان نیز می‌باشند و باید تحت نظارت قرار بگیرند، بنابراین پزشکان باید هر دو جنبه پاتولوژی تاو را در نظر بگیرند.

❇ مترجم: رویا رنجبر

☑ لینک خبر
☑ لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن