بیوتکنولوژی پزشکیفناوری های همگرامطالعات پیریمهندسی ژنتیک

جوان شدن موش پیر با خون یک نوجوان

دیده شده است که پلاسمای خون افراد جوان باعث دوباره جوان شدن موش های پیر، بهبود حافظه ، شناخت، و فعالیت بدنی آنها می شود. محققان عقیده دارند که این روش پتانسیل درمان برای انسانها نیز دارد.


جوان شدن موش پیر با خون یک نوجوان

تحقیقات قبلی نشان داده است که ترکیب کردن خون موش پیر و جوان با هم دارای آثار جالبی است. سیستم خونی به اشتراک گذاشته شده، برای موش های پیرتر بهتر کار می کند، درحالیکه جوان ترها چندان خوش شانس نبودند. حیوانات جوانتر شروع به نشان دادن نشانه هایی از پیری مغز میکردند، در حالی که مغز موش های پیرتر شروع به جوانتر شدن می کرد.

به نظر می رسد کلید جوانی در پلاسمای خون (بخش مایع خون) می باشد. مطالعات متعدد نشان داده اند که تزریق پلاسما از موش های جوان به موش های پیر می تواند باعث جوانی مغز و اندام های دیگر، از جمله کبد، قلب، و عضله گردد.

آیا پلاسمای خون انسانهای جوان نیز چنین مزایای را دارد؟
بدین منظور، محققان نمونه خون از فرد ۱۸ ساله را گرفته و آن را به موش پیر ۱۲ ماهه تزریق کردند. در این سن که معادل سن ۵۰ سالگی برای انسان است، موش شروع به نشان دادن عوارض پیری می کند، که شامل: آهسته تر شدن حرکت، و بد انجام دادن تست های حافظه است.

پلاسمای انسانی دو بار در هفته به موشها تزریق شد. پس از سه هفته از تزریق، انواعی از تستها روی آنها انجام شد. عملکرد موش های درمان شده با موشهای جوان ۳ ماهه، و همچنین موش های پیری که تزریق را دریافت نکرده بودند، مقایسه شد.

سلول های عصبی جدید
محققان دریافتند که پلاسمای انسانی نیز قدرت جوان سازی دارد. موش های درمان شده مانند موش های جوان به دور محوطه می دویدند. حافظه آنها نیز به نظر می رسید، بهبود یافته بود؛ و آنها در به یادآوردن راه خود در اطراف پیچ و خم های مسیر نسبت به موشهای درمان نشده، عملکرد بهتری داشتند.

محققان اظهار می کنند که پلاسمای فرد جوان شناخت را بهبود می بخشد و باعث حفظ حافظه می شود. خون افراد جوان باید چیزی داشته باشد که برای جوان نگه داشتن آنها مهم است.

پس از آن مغز موش های درمان شده و درمان نشده مورد بررسی قرار گرفت. آنها دنبال سرنخهایی ازتولد سلول های عصبی جدید در هیپوکامپ بودند (فرآیندی به نام نورون زایی ، که به نظر می رسد برای حافظه و یادگیری مهم است).

به نظر می رسد موش های درمان شده سلول های جدید در مغز خود ایجاد کرده بودند. در واقع پلاسمای انسانی جوان می توانند نورونزایی را افزایش دهد. برخی از این فاکتورهای خونی جوان که مسئول این پدیده ها هستند، شناسایی شده است. برخی از آنها از سد مغزی عبور می کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است از مسیرها طولانی و از دیگر نقاط بدن عمل کنند.

محققان امیدوارند یک روز بتوانند این یافته را به یک درمان ضد پیری برای مردم تبدیل کنند. البته شواهدی از مزایای این تجربه در افرادی که انتقال خون را تجربه کرده اند وجود دارد. در حال حاضر آزمایشات انتقال خون افراد جوان برای درمان افراد مبتلا به بیماری آلزایمر آغاز شده است.

ترجمه و آماده سازی: مرضیه عزیزی

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن