آنتی بیوتیکبیوتکنولوژی پزشکیژنومیکس

حذف باکتری‌های بیماری‌زا با کوکتل ویروسی

| حذف باکتری‌های بیماری‌زا با کوکتل ویروسی

✅ این آزمایش استفاده از باکتریوفاژها برای مداخله هدف‌مند در جمعیت میکروبی و جایگزین یا تکمیل استفاده از آنتی بیوتیک‌ها را برجسته می کند. تصور کنید که به دلیل مصرف غذای حاوی باکتری‌های بیماری‌زا، بیمار شده‌اید و تهوع و استفراغ دارید. شما به دکتر می‌روید و آنتی‌بیوتیک‌های وسیع الطیف دریافت می‌کنید که علاوه بر کشتن باکتری‌های بد در فلور روده شما، جامعه‌ی پیچیده‌ای از باکتری‌هایی که فلور سالم روده را تشکیل می‌دهند نیز از بین می‌رود.


❇ در آینده‌ای نه چندان دور، ممکن است یک کوکتل از ویروس‌های انتخابی (باکتریوفاژ) که به طور مستقیم به روده می‌روند و موجب مرگ باکتری‌های بیماری‌زا می‌شوند را بنوشید. در این صورت بدون استفاده از آنتی بیوتیک‌ها و بدون آسیب رسیدن به باکتری‌های روده‌ای مفید، شما بهبود می‌یابید.

❇ پروفسور دنیس ساندریس نیلسن از دانشکده غذا در دانشگاه کپنهاگ می‌گوید: “تحقیقات نشان می‌دهد که ما فرصت کشتن باکتری‌های خاصی بدون آسیب به باکتری‌های مفید روده‌ای را داریم”. وی تٔکید می‌کند که این نتیجه در یک مدل روده کوچک ایجاد شده است؛ بنابراین گام بعدی آزمایش بر روی موش‌ها و در مورد انسان است.

❇ تازگی مدل TSI این است که حضور میکروبیوتای روده کوچک را شبیه‌سازی می‌کند که اغلب در سایر مدل‌های روده کوچک نادیده گرفته شده‌است.

❇ دیگر مدل‌های موجود در شبیه سازی، فرایندهای صرفآ بیوفیزیکی مانند نمک صفاقی و آنزیم‌های گوارشی یا pH است اما در اینجا قصد داشتند تا جنبه مهم فیزیولوژی روده‌ی انسان را شبیه سازی کنند.

❇ ترکیب فلور روده در مدل ایجاد شده، نشان دهنده فلور روده در فرد سالم است. در این مطالعه، محققان باکتری E.coli را به فلور روده اضافه کرده‌اند و سپس با استفاده از کوکتل هدف‌مند از ویروس‌ها (باکتریوفاژ)، کشته شدند.

❇ استفاده از باکتریوفاژها برای کشتن باکتری‌های بیماری‌زا جدید نیست و در واقع برای درمان بیماری‌های ناشی از مواد‌غذایی و سایر بیماری‌ها در اروپای شرقی تقریبآ یک قرن مورد استفاده قرار گرفته‌است.

❇ تحقیق در زمینه‌ی مبارزه با بیماری‌های عفونی خیلی مورد توجه نبود زیرا یک درمان مؤثر با آنتی بیوتیک‌ها در این زمینه وجود داشت. اما امروزه شرایط به دلیل مقاومت در برابر آنتی بیوتیک‌ها که یک مشکل روزافزون در پزشکی مدرن است، متفاوت می‌باشد.

فاژ (باکتریوفاژ‌ها)، ویروس‌هایی هستند که به باکتری‌ها حمله می‌کنند، در این مطالعه باکتری‌ها در میکروبیوم روده مورد نظر‌است. فاژ classic lytic با اتصال به سطح باکتری و تزریق مواد ژنتیکی آن به باکتری‌ها حمله می‌کند. این متابولیسم، باکتری را تغییر داده و آن‌را برای ایجاد ویروس‌های جدید هدایت می‌کند. سلول‌های باکتریایی که در حال حاضر توسط فاژ گرفته می‌شوند، منفجر می‌شوند و بسیاری از فاژهای جدید را به محیط اطراف می‌رسانند و سپس می‌توانند باکتری‌های جدید را مورد حمله قرار دهند.

? ترجمه: نگین سعیدی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن