آفات و بیماری ها

حشرات چطور تصمیم می گیرند که رشد کنند؟

دانشمندان مکانیسمی کلیدی کشف کرده اند که رشد جنسی مگس میوه را کنترل می کند.


مانند انسان ها، حشرات نیز مرحله بلوغ را طی می کنند. این فرآیند به عنوان دگردیسی شناخته شده است. مثالهایی مانند تبدیل کرم به پروانه و تبدیل کرم به مگس برای همه آشناست.

اما همواره این مسئله به شکل یک راز بوده که چه مکانیسم هایی دگردیسی را کنترل می کند و اینکه چرا غیرقابل برگشت است.

یک تیم از دانشمندان از دانشگاه ریورساید کالیفرنیا، این راز را حل کرده اند. همچنین آنها بر این باورند که این یافته ها که در ژورنال PLoS GENETICS منتشر شده، می تواند در پستاندارانی مانند انسان نیز بکار گرفته شود. با استفاده از مگس میوه (Drosophila) به عنوان ارگانیسم مدل، محققان دریافتند که مقدار DNA در مگس میوه، تولید اولیه هورمونهای استروئیدی که نشانه شروع دگردیسی است را کنترل می کند.

تکثیر DNA در سلولهایی که هورمونهای استروئیدی را تولید می کنند، بدون تقسیم سلولی، باعث ایجاد هسته های بزرگ در این سلول ها می شود. این گروه دریافتند که مقدار DNA در سلولهای تولید کننده هورمون استروئید یک شاخص مهم رشد در زادگان این نوع مگس است و حتی زمانی که حشرات شروع به دگردیسی می کنند را تعیین می کند.

نائوکی یاماناکا، استادیار حشره شناسی در دانشگاه ریورساید، تجمع DNA را به حلقه های موجود در داخل درختان که بعنوان عمر درختان بکار برده می شوند، شبیه دانسته است.

یاماناکا می گوید: “مقدار DNA مثل یک زمان سنج داخلی برای رشد حشرات است.”

یافته های آنها برای اولین بار توضیح داد که چرا دگردیسی حشرات مانند بلوغ انسان یک فرآیند برگشت ناپذیر است. هنگامی که سلولها مقدار DNA را افزایش می دهند و تولید هورمونهای استروئیدی که نقطه بدون بازگشت است آغاز می شود، نمی توانند به دوران قبل خود بازگردند.

این یافته ها می تواند برای مهندسی مسیرهای متابولیک دخیل در دگردیسی حشرات مضر استفاده شود.

ترجمه: نوروزی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن