آفات و بیماری هااقتصاد زیستیبیوتکنولوژی کشاورزی

حفاظت از محصولات با فرایند گیج‌ کردن آفات هنگام جستجوی جفت‌

تازه‌ترین رویداد تقویم اقتصاد زیستی، نشست سالانه صندوق سرمایه MLS برگزار شد و شرکت‌کنندگان گرد هم آمدند تا از محیط مملو از نوآوری‌ها و چشم‌اندازهای اقتصاد زیستی بازدید کرده و آن‌ها را بررسی کنند. یکی از موضوعات مورد بحث و در حوزه آفات، حفاظت از محصولات بود که با فرایندی گیج کردن آفات هنگام جستجوی جفت رخ می دهد.


یکی از موضوعات مورد بحث، تلفات ۴۰ درصدی (یا بیشتر) بود که اکنون در محصول ذرت آفریقا به علت آفت Fall Anyworm مشاهده می‌شود. این تلفات در برخی کشورها به علت اهمیت تولید ذرت در نظام اقتصادی، تولید ناخالص داخلی را تا ۱۰ درصد کاهش داده است.

اما این امر برای دوره تکنولوژی‌های در حال ظهور اقتصاد زیستی یک فاجعه است. به علت کاهش ۱۰ درصدی در تولید ناخالص داخلی طی یک یا دو فصل زراعی، رکودی که در این جوامع اتفاق می‌افتد بی‌شباهت به اثر رکود عظیم نیست. بنابراین اهمیت حل این مشکل در اقتصاد، تغذیه و مواد اولیه، برای افرادی که از ذرت برای دیگر مصارف به جز خورد و خوراک استفاده می‌کنند، بیش از باقی افراد است.

در توضیح چگونگی وارد شدن آسیب، کرمی بسیار خطرناک وجود دارد که در همه‌ی مراحل چرخه‌ی محصول، به ذرت حمله می‌کند. اما به‌طور کلی، دفع این آفت چنان گران‌قیمت‌ است که پول را سریع‌تر از کرم‌ها از بین می‌برد، و از لحاظ اقتصادی مبارزه نکردن با این آفت نسبت به دفع آن مقرون به‌صرفه‌تر است.

از زمانی که فن‌آوری کنترل آفت Provivi به بازار آمد، به عنوان نوعی فن‌آوری anti-eHarmony مورد قبول واقع شد. آفات اصولاً با سرعت بسیار زیادی تولید مثل کرده و در محیط انتشار می‌یابد. اما فن‌آوری Provivi به‌صورت تهاجمی فرایند تولیدمثل را مختل می‌سازد تا سرعت انتشار کاهش یابد. به این صورت هیچ‌گونه تخم، لارو و شفیره‌ای تشکیل نشده و نهایتاً خسارتی به محصول وارد نمی‌شود. اساساً، از طریق فن‌آوری فرومون، نرها نمی توانند جفتی برای خود پیدا کنند و بی‌هدف به اطراف پرواز خواهند کرد.

برخلاف حشره‌کشی که برای کشتن آفات اسپری می‌شود، تاثیر این فن‌آوری با افزایش اندازه مزرعه و زمان افزایش می‌یابد. در حقیقت این فن‌آوری چرخه تولیدمثل را مختل می‌سازد. این سیستم در طول زمان و در زمین‌های بزرگ بهتر کار می‌کند، چرا که احتمال کمتری وجود دارد تا ماده‌ها بتوانند از یک مزرعه دیگر که این فن‌آوری در آن به کار گرفته نشده، به مزرعه هدف وارد شوند. اما کنترل هزینه‌ها در این فن‌آوری حرف اول را می‌زند. در این سیستم فرومون را از روغن‌های سبزی‌هایی ارزان‌ قیمت و با استفاده از بیوسنتز و متاتسیز اولفین(Olefin Metathesis) تولید می‌کنند. در این حالت شما از یک ماده آغازی ارزان‌ قیمت به یک مولکول زیبا و پیچیده می‌رسید.

نتیجه فن‌آوری به کار رفته، کاهش ۳ تا ۴ برابری هزینه محصولات خام، در مقایسه با روش‌های سنتی در زمین زراعی است. این فن‌آوری برای تولیدات بیش از ۱۰۰ کیلوگرم مناسب بوده و نخستین تناژهای تولید برای رسیدن به Q4 2018 هدف‌گذاری شده است.

امروز، هدف این شرکت تضمین یک‌ سوم ارزش ایجادشده در تولید است. اکنون این فن‌آوری در فاز آزمایشی بوده و قرار است پس از تکمیل آزمایش ها و نتایج، قیمت‌گذاری شود. البته اگر بخواهیم صادقانه نظر دهیم، آرژانتین یک بازار جذاب برای گرفتن نتایج مثبت است زیرا فشار آفات روی محصولات زراعی بیشتر است. در فشار پایین آفات شما اهداف کمتری برای پیشرفت دارید و از سوی دیگر در فشار خیلی زیاد آفات، فن‌آوری باید با دیگر روش‌های سنتی ترکیب شود تا تحت شرایط واقعی، اثر مطلوب را به دست آورد.

درنهایت، این حفاظت از محصول، صرفه‌جویی در هزینه و مدیریت مقاومت بیولوژیکی در برابر آفات را به دنبال دارد. این فن‌آوری قدرت رقابت گونه‌های زراعی را در جایی که دوام طولانی یک امتیاز است، افزایش می‌دهد. اساس فن‌آوری Provivi در این است که، نرها موفق به یافتن جفت نخواهند شد.

دلایل کلیدی سرمایه‌گذاری در این زمینه این است که این فن‌آوری قابل نظارت است، مقیاس تلفات آن کم بوده، برای محصولات زراعی خام مطلوب است و نخستین مزیت برانگیزنده در بازارهای اصلی برشمرده می‌شود.

❇️ مترجم: محمد شجاعیه

لینک خبر
عضویت در زیست فن کشاورزی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن