مدل های حیوانی

حفاظت از ژن کرگدن سفید شمالی با تکنیک IVF

در یک پژوهش بین المللی شامل چند کشور از جمله استرالیا، از IVF برای ایجاد جنین‌هایی از ترکیب کرگدن سفید شمالی رو به انقراض، گونه‌ای که تنها دو ماده زنده دارد و یک زیرگونه نزدیک به آن، استفاده شده است. پژوهشگران اسپرم‌های سابقا منجمد را از کرگدن سفید شمالی نر، به تخمک یک زیرگونه نزدیک مرتبط به کرگدن سفید جنوبی، انتقال دادند. آن‌ها جنین‌ها را برای انتقال احتمالی به کرگدن سفید شمالی ماده منجمد کردند، که امکان حفظ برخی از ژن‌های این گونه را افزایش می‌دهد.


به گزارش Nature Communications، برای ایجاد جنین‌های هیبریدی کرگدن‌های سفید شمالی در معرض انقراض و یک زیرگونه نزدیک مرتبط، از تکنولوژی‌های تولید مثلی کمکی استفاده شد.

لقاح آزمایشگاهی پیش از این در پستانداران بزرگی چون اسب استفاده شده بود، اما این گزارش، نخستین رشد موفقیت آمیز جنین کرگدن در مرحله بلاستوسیت در کشت سلولی و آماده برای لانه گزینی است. این یافته‌ها امکان حفظ برخی از ژن‌های کرگدن سفید شمالی را افزایش می‌دهد. کرگدن سفید شمالی (NWR) در معرض خطرترین پستاندار جهان است. مرگ اخیر آخرین NWR نر، دو ماده را به تنها اعضای زنده ی این گونه تبدیل کرد.

سزار گالی، توماس هیلدبرانت وهمکارانشان، از لقاح مصنوعی برای ایجاد جنین هیبریدی کرگدن استفاده کرده و از آن، خط های سلول بنیادی جنینی را استخراج کردند. پژوهشگران اسپرم یخ زدایی شده NWRهای نر را با توجه به تعداد تخمک های NWR ماده در حال نابودی، و ارتباط آن‌ها با تخمک‌های یک زیرگونه نزدیک کرگدن سفید جنوبی (SWR)، از طریق تزریق درون سیتوپلاسمی انتقال دادند.

جنین‌های هیبریدی NWR‒SWR بدست آمده از این فرآیند تا مرحله بلاستوسیتی رشد کردند و برای لانه گزینی احتمالی در SWRهای ماده جانشین در آینده، منجمند شدند.

پژوهشگران اشاره کردند که چالش بعدی، انتقال جنین‌های منجمد به مادران جانشین SWR، جهت باردار ساختن آن‌ها، خواهد بود. این محققان همچنین در حال برنامه‌ریزی برای برداشت تخمک از دو NWR ماده زنده هستند.

در یک اظهارنظر مشترک، تری روث و ویلیام سوانسون اعلام کردند: «این پژوهش امید به حفظ ژن های زیرگونه‌های کرگدن سفید شمالی که عملا منقرض شده است را افزایش خواهد داد.»

✳️ مترجم: آزاده داودی

لینک مقاله

۱/۵ - (۱ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن