بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییسرطان

حفاظت در برابر سرطان پوست توسط باکتری مفید پوستی

✅ در مطالعه‌ای توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا نقش جدید بالقوه حفاظت از سرطان پوست در برخی از باکتری‌های روی پوست گزارش شد. سویه‌ای از باکتری S.epidermidis مولکولی تولید کرده که باعث مرگ سلول‌های سرطانی شده و از پیشرفت تومور‌های پوستی در موش ممانعت می‌کند.? هر ساله بیش از یک میلیون مورد سرطان پوست در آمریکا تشخیص داده می‌شود. بیش از ۹۵ درصد این موارد سرطان‌های پوست غیر ملانوما هستند که به طور معمول از قرارگیری بیش از حد در معرض اشعه UV آفتاب ایجاد می‌شوند. ملانوما جدی‌ترین نوع سرطان پوست است که در سلول‌های ملانوسیت که مسئول تولید رنگدانه در پوست هستند مشاهده می‌شود.

? نتایج پژوهش‌های این تیم تحقیقاتی منجر به شناسایی سویه‌ای از باکتری S.epidermidis شده است. این باکتری که به صورت رایج بر روی پوست انسان سالم یافت می‌شود، توانایی انتخابی در ممانعت از رشد برخی سرطان‌ها با ایجاد لایه محافظتی را داراست. همچنین ویژگی منحصر به فرد آن تولید ماده شیمیایی است که چندین نوع از سلول‌های سرطانی را می‌کشد اما فاقد سمیت برای سلول‌های طبیعی و سالم است.

? این ترکیب شیمیایی ۶-N-hydroxyaminopurine یا به اختصار ۶-HAP نام دارد. این مولکول اثر خود را به صورت تضعیف سنتز DNA ، ممانعت از انتشار سلول‌های توموری تغییر شکل یافته و همچنین سرکوب پیشرفت تومور‌های پوستی القا شده توسط اشعه UV اعمال می‌کند. موش‌های دارای این سویه باکتری که این ترکیب را تولید نمی‌کنند در مقایسه با موش‌های دارای سویه مولد ۶-HAP، پس از قرارگیری در معرض اشعه فرابنفش سرطان‌زا، تومورهای پوستی زیادی داشتند. به علاوه، آزمایش اثر سمیت ظاهری در موش‌هایی که تزریق داخل وریدی این ماده هر ۴۸ ساعت طی دوره زمانی ۲ هفته انجام شده بود نشان داد که در صورت پیوند سلول‌های سرطانی ملانوما اندازه تومور آن‌ها بیش از ۵۰ درصد در مقایسه با گروه کنترل سرکوب شده بود. با این حال مطالعات بعدی به منظور درک روند و چگونگی تولید ۶-HAP نیاز است.

? شواهد رو به افزایشی مبنی بر نقش مهم میکروبیوم پوست در سلامتی انسان وجود دارند. در واقع، درگذشته به توانایی تولید پپتید‌های ضد میکروبی بر روی پوست علیه باکتری های بیماری‌زا مانند Staph aureus توسط باکتری‌های مفید پوست گزارش شده است.

?ترجمه: مهسا جلیلی منش

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

حفاظت در برابر سرطان پوست توسط باکتری مفید پوستی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن