بیوتکنولوژی کشاورزی

حلقه ارتباطی تنش و رشد نرمال گیاه

حلقه ارتباطی تنش و رشد نرمال گیاه - اخبار زیست فناوری حلقه ارتباطی تنش و رشد نرمال گیاه

✅محققین در دانشگاه ایالتی آیووا، برای اولین بار نقشه ای از ترکیبات مولکولی متنوع را ترسیم کردند که چگونه تنش های محیطی می توانند رشد نرمال گیاه را مختل و همچنین انرژی گیاه را به سمت مکان های ضروری هدایت کند.


در این تحقیق، گروهی از محققین به نقش اتوفاژی – فرایند تجزیه محتوای سلول توسط خودش به شکل کنترل شده- در اهمیت چرخه انرژی پرداخته اند که همراه با کاهش رشد در طول تنش است. اتوفاژی یک نقش کلیدی در حیوانات و همچنین گیاهان دارد.

یین (Yin) و همکارانش تحقیقات خود را بر روی ژن BES1 متمرکز کردند، این ژن در پاسخ به هورمون رشد براسینواستروئید فعال می گردد و باعث افزایش رشد می شود. یکی از واکنش های درگیر در زمان تنش را پروتئین DSK2 بر عهده دارد که همانند یک پل، ارتباط بین BES1 و مسیر اتوفاژی را برقرار می کند.

این محققین با استفاده از تکنیک اسپکترومتری(دارای قدرت تفکیک بالا) تغییرات پروتئین ها را ارزیابی کرده اند. آنها نشان دادند که پروتئین BIN2 هدف قرارگرفتنِ BES1 در اتوفاژی به واسطه DSK2 را تنظیم می کند. پروتئین BIN2 نقش کلیدی موثری در سیگنال دهی هورمون براسینواستروئید دارد.

به این ترتیب پروتئین BIN2 تنظیم کننده پاسخ به تنش و رشد گیاه است. درنتیجه می تواند برای حفظ رشد در شرایط تنش مورد توجه قرار بگیرد.

ترجمه : عباس دکامی

#مطالعات_پایه #تنش

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

حلقه ارتباطی تنش و رشد نرمال گیاه – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن