توالی یابیزیست شناسی محاسباتیژنومیکسسرطان

حمایت و حفاظت از هویت‌ها در دریایی از داده‌ها و اطلاعات حجیم

محققان، به طور سیستماتیک نقض حریم خصوصی را با توجه به انتشار آمار و آنالیزهای ژنتیکی ارزیابی خواهند کرد. آن‌ها می‌خواهند پروژه‌های عملی را برای حفاظت حریم خصوصی به منظور افزایش و ارتقا آموزش حریم خصوصی ژنتیکی در علوم کامپیوتر، بیوانفورماتیک و ژنتیک طراحی نمایند.


مطالعات اخیر نشان داده اند که آمار بدست آمده توسط مطالعات ژنومی، به طور کامل هویت شرکت کنندگان خود را پنهان نمی‌کند. دانشمندی به نام ژیناتو وو (Xintao Wu) در دانشگاه آرکانزاس، برای ایجاد تغییر در این موضوع کار می‌کند. این دانشمند در حال ساخت چارچوب تحصیلی (آموزشی) برای حفاظت از حریم خصوصی ژنتیکی (genetic privacy protection) است. بر طبق نظر دانشمندان حافظت از حریم خصوصی ژنتیکی تبدیل به یک موضوع بسیار مهم و چالش برانگیز شده است زیرا داده های ژنوتایپی مانند بیماری‌ها، دارای ویژگی‌ها و صفات خاص و حساسی هستند.

این گروه تحقیقاتی دارای بیش از یک دهه تجربه در تحقیق و تدریس در زمینه داده کاوی، حفظ حریم خصوصی و امنیت داده‌ها و تست نرم افزار پایگاه داده هستند و راه حل‌هایی برای حفظ حریم خصوصی افراد در داده کاوی جدولی، داده های شبکه اجتماعی، اطلاعات بهداشت و درمان و داده‌های ژنتیکی را توسعه داده اند.

گروهی از محققان سرطان و بیماری الزایمر از کالج پزشکی بیلور و مرکز سرطان دکتر اندرسون برای ساخت یک ابزار مبتنی بر وب تلاش می‌کنند. ابزاری برای محققان که دسترسی امن، قابل اعتماد و با حفظ حریم خصوصی را به داده‌های ناشناس و خام ژنتیکی و آماری فراهم می‌کند.

دانشگاه اورگان جایزه ای به مبلغ ۱۷۰،۰۰۲ دلار را از موسسه ملی بهداشت برای کمک مالی در جهت تاسیس تکنیک های حفظ حریم خصوصی برای داده کاوی داده‌های حساس شخصی، فعالیت های فیزیکی و فعالیت های اجتماعی به ژیناتو وو و گروه تحقیقاتیش اعطا کرده است. این پروژه در یک پایگاه داده از ۵۰۰ نفر برای توسعه داده کاوی وابزارهای آنالیز داده‌های بزرگ برای کمک به درک تاثیر شبکه‌های خدمت درمانی اجتماعی برای حمایت کردن از کاهش وزن ایجاد شده است.

ترجمه: عادله حقیقت حسینی

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن