بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

حیات دوباره در انتظار خاک‌های آلوده به آلودگی‌های نفتی

✅یکی از مشکلات اساسی در کشورهای نفت خیز، آلودگی‌های ناشی از لکه‌های نفتی است. آلودگی نفتی خاک از این جهت حائز اهمیت است که به عنوان منبع تامین غذا برای جمعیت در حال رشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. منطقه‌ی آتاباسکا در کانادا یکی از این نواحی است که با چالش‌های جدی‌ای برای پاکسازی این آلودگی‌ها مواجه است. از بین رفتن مواد غذایی خاک حین استخراج نفت، آلودگی نفتی خاک در کنار مقاومت خاک در برابر نفوذ آب از اصلی‌ترین چالش‌هایی‌ست که شرایط سختی را برای گیاهان و میکروب‌های خاک ایجاد می‌کند.


?در یک کار تحقیقاتی در دانشگاه ساسکاچوان کانادا محققان یک سویه‌ی اندوفیت آسکومایست به نام «Trichoderma harzianum TSTh20-1» را از ریشه‌ی قاصدک‌هایی جداسازی کردند که در نواحی آلوده‌ی نفتی رشد می‌کرد. تیمار دانه‌های گندم و گوجه مورد استفاده درصد و سرعت جوانه‌زنی و رشد بیشتر گیاه حاصل را نسبت به نمونه‌ی کنترل نشان می‌داد.
این قارچ سریع‌رشد در حین اینکه ترکیبات نفتی را می‌خورد، با گیاه نیز همزیست بوده و اجازه‌ی رشد به گیاه در چنین محیطی را می‌دهد. گیاه نیز همزمان با رشد خود ترکیبات نفتی را شکسته و موجب پاکسازی خاک می‌شود.

?اما سوال بعدی این است که این قارچ چگونه مقاومت گیاه را نسبت به آلودگی بالا می‌برد؟
براساس مشاهدات انجام‌شده، میزان ترشح آنزیم پراکسیداز در گیاه تیمار شده با قارچ، دو برابر نمونه‌ی کنترل بود. آنزیم پراکسیداز قادر است پیوندهای شیمیایی مختلفی را بشکند و تاثیر بسزایی در پاکسازی آلودگی داشته باشد.

?به طور معمول پس از پاکسازی زمین‌های آلوده، آن‌ها را برای رشد گیاهان آماده می‌کنند که به این فرایند احیا زمین گفته می‌شود. اما به لطف این قارچ، مقاومت گیاه میزبان نسبت به آلودگی و کم‌آبی مناطق آلوده افزایش پیدا می‌کند و با رشد گیاه، فرایند پاکسازی و احیا همزمان انجام شده و سبب افزایش سرعت و بازده عملیات زیست‌پالایی می‌شود.

?پس از این کشف، محققان در حال بررسی ۱۰ نمونه‌ی جدا شده از ریشه‌ی گیاهان مختلف به منظور پیدا کردن گونه‌های بیشتری که چنین مزیت‌هایی به گیاه میزبان می‌دهند هستند.

?ترجمه: محمدرضا سالاری

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
عضویت در کانال زیست فن

حیات دوباره در انتظار خاک‌های آلوده به آلودگی‌های نفتی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن