بیوتکنولوژی پزشکی

روشی نوین برای خارج کردن تمام تومور سرطانی تنها با یک عمل جراحی

روشی نوین برای خارج کردن تمام تومور سرطانی تنها با یک عمل جراحی روشی نوین برای خارج کردن تمام تومور سرطانی تنها با یک عمل جراحی

✅ به‌طور میانگین از 180000 خانمی که تحت عمل جراحی برداشتن بافت‌های سرطانی پستان قرار می‌گیرند حدود یک ‌چهارم از آن‌ها مجدداً برای برداشتن بقایای تومور به اتاق عمل می‌روند، زیرا در بار اول جراحان موفق به برداشت کامل تومور نشده‌اند. اکنون یک روش تصویربرداری جدید توانایی آن را دارد که در حین عمل، جراحان را از خروج کامل بافت سرطانی مطلع سازد.


این فنّاوری جدید بر اساس تصویربرداری فوتو آکوستیک می‌باشد که از صوت و نور برای شکل‌گیری تصویر بهره می‌برد (به کمک لیزر و امواج ماورا صوت). محققان اذعان دارند که تمام مولکول‌ها نور را در طول‌ موج خاصی جذب می‌کنند و این همان چیزی است که این روش را متمایز می‌سازد. در این روش شما قادر خواهید بود نور را در هر طول موجی تولید کنید. الگوی رشد، اندازه و ارتباطات میان سلولی است که به ما می‌گوید سلول سرطانی است یا خیر؟ نکته قابل‌ توجه در این روش سرعت اطلاعات‌دهی این دستگاه به جراحان است. این گروه تحقیقاتی بر این باور است که با بهینه‌سازی این روش می‌توانند نمونه را در حدود ده دقیقه مورد بررسی قرار دهند. این زمان بسیار کوتاه‌تر از زمانی است که بررسی پاتولوژی نمونه لازم دارد. به‌طور مثال در حین مطالعه‌ این روش، دانشمندان از یک کانال برای انتشار نور استفاده کردند در حالی‌ که اگر از چندین کانال استفاده شود می‌توان زمان تصویربرداری را کاهش داد. این روش به جراحان اجازه می‌دهد خروج تومور را با دقت بسیار بالا طی یک عمل جراحی انجام دهند. محققان امیدوارند که یک روز قادر باشند، نمونه را به‌ طور مستقیم از بیمار گرفته و داخل دستگاهی در اتاق عمل قرار دهند تا طی چند دقیقه آن‌ها را از خروج کامل تومور مطلع سازد.

ترجمه: الهه شانقی

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

روشی نوین برای خارج کردن تمام تومور سرطانی تنها با یک عمل جراحی – اخبار زیست فناوری

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

علی چوپانی

بیش از 4 سال است که در کنار دیگر دوستان در مجموعه زیست‌فن هستم. زیست شناسی خوندم ولی به خاطر علاقه خودم به وب و سئو در حال حاضر مدیریت سایت زیست‌فن و نظارت بر سئوی محتواهای تولیدی در زیست‌فن رو به عهده دارم. اینجا خانه‌ی ماست، به ما سر بزنید!

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یـک + نـه =

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن