بیوتکنولوژی پزشکیژنومیکس

آسیب‌های اطلاعات زیاد درمورد خصوصیات ژنتیکی شخصی!

✅ خودشناسی هدفی است که بسیار توسط فلاسفه ارج نهاده شده است؛ با این حال اطلاعات زیاد یک فرد در مورد ژنوم خود می‌تواند نتایج روانشناسی معکوسی داشته باشد.

? در مطالعه ای که در Journal of consulting and clinical psychology به چاپ رسیده است در افراد این گمان را ایجاد کردند که قرار است به آن‌ها پیرامون میزان ریسک ژنتیکی بدن آن‌ها اطلاعاتی داده شود. به گروهی از افراد گفته شد که شانس ابتلای آن‌ها بالاست و به گروه دوم برعکس این گفته شد. درحالی که نتایج به صورت تصادفی اعلام شده بود؛ افراد گروه اول بیان کردند که قبلا تجربه‌هایی نزدیک به حالت افسردگی داشته اند اما گروه دیگر اینطور نبودند. نتیج نشان داد که صرفا بیان اینکه یک فرد ریسک بالای ابتلا به افسردگی دارد، می‌تواند باعث شود فرد در یادآوری خاطرات مرتبط با آن دچار انحراف شود. با توجه به اینکه خاطرات فرد در مورد تجارب گذشته اش، اطلاعات اصلی برای تشخیص‌های روانشناسی است، این مسئله هشدا دهنده به نظر می‌رسد.

? در تحقیق دیگری در مجله ی Appetite همین کار در رابطه با احتمال ابتلا به چاقی انجام شده بود؛ وقتی از افراد خواسته شد از یک فهرست غذایی، یک غذا انتخاب کنند کسانی که از نظر ژنتیکی شانس ابتلایشان کمتر اعلام شده بود ، عادات غذایی سالم و ورزش کردن را کم اهمیت‌تر شمردند و بیش‌تر متمایل به انتخاب غذاهای ناسالم بودند. محققان این اشتباه افراد را “اثر شکست ناپذیری ژن” نامیدند و بیان کردند که این تفکرِ وضعیت مناسب ژنتیکی به افراد یک باور آسیب ناپذیریِ اشتباه می‌دهد.

? در هر دو پروژه محققان ابتدا یک آزمایش بزاقی نمایشی از افراد می‌گرفتند. بعد از پایان بررسی به شرکت کنندگان در تحقیق گفته می‌شد که آزمایش اولیه واقعی نبوده است. محققان کاملا بررسی می‌کردند که افراد متوجه این موضوع شده باشند و آن تصورهای نادرست درمورد استعدادهای ژنتیکی در آن‌ها باقی نماند.

? امروزه، دادن اطلاعات درمورد ویژگی‌های ژنتیکی به افراد، در حال رشد و متداول شدن است و این کار سودهای زیادی دارد، اما این مطالعه نشان می‌دهد که باید درمورد زیان‌های احتمالی این کار هم توجه بیشتری داشته باشیم.

?ترجمه و بازنویسی: مهرنوش لک

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

آسیب‌های اطلاعات زیاد درمورد خصوصیات ژنتیکی شخصی! – اخبار زیست فناوری

 

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن