سرطان تخمدان

خطر ابتلا به سرطان دوم بعد از درمان سرطان سینه

✅اگرچه زنانی که قبلا سرطان سینه داشته‌اند غالبا دیگر مبتلابه سرطان نمی‌شوند، اما همچنان مستعد ابتلا به دیگر انواع سرطان باقی می‌مانند. درواقع بازماندگان سرطان سینه دارای ریسک بالاتری برای ابتلای مجدد به دیگر انواع سرطان هستند. مراحلی که ممکن است به چنین زنانی برای سالم ماندن کمک کند عبارت‌اند از تغذیه صحیح، انجام ورزش منظم، اجتناب از استعمال دخانیات و انجام آزمایش‌های غربالگری دوره‌ای.


?به گفته دانشمندان، بازماندگان سرطان سینه می‌توانند دچار بیماری‌های مختلفی شوند، اما در اغلب مواقع، نگرانی اصلی، ابتلای مجدد آن‌ها به سرطان است. سرطانی که بعد از درمان بازمی‌گردد recurrence یا «بازگشت سرطان» نام دارد. اما برخی بازماندگان سرطان ممکن است بعدها به سرطان جدیدی مبتلا شوند که ربطی به سرطان سینه ندارد. این سرطان، «سرطان دوم» نامیده می‌شود.

?زنانی که سرطان سینه داشته‌اند می‌توانند به هر نوعی از «سرطان دوم» مبتلا شوند اما ریسک ابتلای آن‌ها به سرطان‌های زیر بیشتر است:

⏺سرطان سینه دوم (که با «بازگشت سرطان» متفاوت است)

⏺سرطان غدد بزاقی

⏺سرطان مری

⏺سرطان معده

⏺سرطان روده

⏺سرطان رحم

⏺سرطان تخمدان

⏺سرطان تیروئید

⏺سرطان سارکوم بافت نرم (Sarcoma)

⏺سرطان پوست (ملانوما)

⏺لوسمی حاد مغز استخوان (AML)

?رایج‌ترین نوع سرطان دوم در بازماندگان سرطان سینه، ابتلا به یک سرطان سینه دیگر است. سرطان جدید هم می‌تواند پستان مخالف و هم همان پستان قبلی را درگیر کند که با جراحی حفظ پستان (lumpectomy) درمان شده بود.

◀️سرطان‌های مرتبط با فاکتورهای ژنتیکی

?در برخی انواع سرطان‌های دوم، ممکن است فاکتورهای ژنتیکی ارثی نقش مهمی ایفا کنند. به‌عنوان‌مثال زنانی که دارای جهش در یکی از ژن‌های BRCA هستند ریسک ابتلای آن‌ها به سرطان سینه، تخمدان و برخی از دیگر انواع سرطان‌ها، بیشتر است.

◀️سرطان‌های مرتبط با پرتودرمانی

?سرطان ریه: خطر ابتلا به سرطان ریه در زنانی که بعد از عمل برداشتن پستان (mastectomy)، به‌عنوان بخشی از روند درمان خود تحت پرتو‌درمانی قرار گرفته‌اند، بیشتر است.

?سارکوما: پرتودرمانی پستان همچنین خطر ابتلا به سرطان سارکوم رگ‌های خونی (Angiosarcoma)، استخوان (Osteosarcoma) و دیگر بافت‌های نزدیک به نواحی درمان شده را بالا می‌برد. اما در کل ریسک ابتلا به این نوع سرطان بسیار پایین است.

?بعضی از انواع سرطان خون: پرتودرمانی پستان با ریسک بالاتر ابتلا به سرطان خون و سندروم میلودیسپلاستیک، مرتبط است.

◀️سرطان‌های مرتبط با شیمی‌درمانی

?بعد از دریافت بعضی داروهای شیمی‌درمانی (chemo) در مراحل اولیه سرطان سینه، افزایش ریسک کمی برای ابتلا به سرطان خون و سندروم میلودیسپلاستیک مشاهده می‌شود. این ریسک اگر شیمی‌درمانی و پرتودرمانی با هم انجام شود، بالاتر خواهد رفت.

◀️سرطان‌های مرتبط با درمان با تاموکسیفن

?مصرف تاموکسیفن شانس بازگشت سرطان سینه دارای گیرنده‌های هورمونی را کاهش می‌دهد. این دارو همچنین می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه دوم را کاهش دهد. ولی تاموکسیفن خطر ابتلا به سرطان رحم (سرطان غشای رحم و سارکوم رحم) را افزایش می‌دهد.

?ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

خطر ابتلا به سرطان دوم بعد از درمان سرطان سینه – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن