آنتی بیوتیک

خطر ژن‌های مقاومت داروئی مشترک میان باکتری‌ها

محققان دریافتند که ژن‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک‌ها، منجر به شیوع بیمارستانی نوعی انتروباکتر مقاوم به کارباپنم Carbapenem-Resistant Enterobacteriaceae یا CRE شده است. این ژن‌ها از طریق پلاسمید‌ها یا دیگر عناصر ژنتیکی متحرک بین باکتری‌های غیر‌وابسته قابل اشتراک می‌باشد.


درسال ۲۰۱۷ هجده بیمار در یک بیمارستان از طریق CRE بیمار شدند. این خانواده از باکتری‌ها مسئول بیش از ۹۰۰۰ نوع عفونت بیمارستانی (HAI) در آمریکا می‌باشد. آنتی‌بیوتیک‌های کارباپنم اغلب به‌عنوان آخرین گزینه درمان به‌کار برده می‌شوند، بنابراین مقاومت باکتری‌ها به این دارو‌ها بسیار نگران‌کننده است.

شیوع عفونت‌های CRE از طریق ارتباط نزدیک فرد با فرد و یا از طریق منابع عمومی مانند ابزار‌های پزشکی آلوده منتقل می‌شود. در این شیوع گونه‌های مختلف CRE سبب ایجاد عفونت در بیماران می‌شوند و توالی‌یابی ژنوم همه آن‌ها نشان می‌دهد که شیوع آن‌ها از طریق اشتراک ژن‌های مقاومت به کارباپنم در میان باکتری‌های غیر‌مشابه از طریق پلاسمید‌ها و یا سایر عناصر ژنتیکی متحرک دائمی شده است. این امر نشان می‌دهد که توالی‌یابی کل ژنوم به‌میزان زیادی در کشف شیوع عفونت‌های بیمارستانی حائز اهمیت است. توقف این شیوع نیازمند کنترل گسترده‌تر و تشخیص و شناسائی گونه‌های مختلف است.

باکتری‌های درگیر در این شیوع شامل کلبسیلا پنومونیه، اشریشیاکلی و گونه‌های باکتریایی عامل عفونت‌های بیمارستانی مختلف هم‌چون: پنومونیا، عفونت‌های خونی، عفونت‌های وابسته به جراحی و مننژیت‌ها می‌باشد. درمان این عفونت‌ها به‌علت حضور ژن‌های کارباپنماز (Klebsiella Pneumonia Carbapenemase (KPC در باکتری‌ها بسیار پیچیده است. دو واریانت اصلی این ژن یعنی KPC-2 و KPC-3 در این باکتری‌ها یافت شده است.

گونه‌های باکتریائی با ژن KPC-2 بسیار غیر‌‌مشابه‌اند اما تمامی آن‌ها حاوی پلاسمید مقاومت داروئی می‌باشند، هم‌چنین گونه‌هائی با ژن KPC-3 کاملأ متنوع بوده، اما همگی یک پلاسمید مشترک دارند که در میان گونه‌های دارای این ژن مشترک است ولی با انواع باکتری‌های دارای ژن KPC-2 متفاوت می‌باشد. از آن‌جائی که یک گونه منفرد عامل عفونت نمی‌باشد و انتشار پلاسمید‌های مقاوم به دارو در میان انواع مختلف باکتری‌ها است، عفونت‌های بیمارستانی قلمرو وسیعی از باکتری‌ها را در برمی‌گیرند.

کنترل عفونت همچنین بر روی مناطق خاصی نیز تمرکز دارد زیرا اشتراک پلاسمید در محیط‌های درمانی آلوده، سرویس‌های بهداشتی و یا فاضلاب‌ها اتفاق می‌افتد. گروهی از محققان بخش سلامت عمومی، باکتری‌های مربوط به این مطالعه را جداسازی کرده و کشت دادند و گروهی دیگر در بخش کنترل و پیش‌گیری بیماری‌ها کل ژنوم این ایزوله‌های باکتریائی را توالی‌یابی و آنالیز کردند.

❇ مترجم: شیرین شادبخت

☑ لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن