بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییسرطانسلول های بنیادی

خفقان سلول‌های بنیادی سرطانی پانکراس

✅ سلول‌های بنیادی سرطانی پانکراسی (PancSCs) تقریباً به متابولیسم‌های مبتنی بر اکسیژن وابسته هستند و بر اساس مطالعه جدید صورت گرفته، می‌توانند با دارویی که در درمان دیابت به کار ‌می‌رود، دچار خفگی شوند.


? سلول‌های سرطانی معمولاً وابسته به گلیکولیز هستند، نوعی متابولیسم که بدون مصرف اکسیژن، انرژی تولید می‌کند؛ اما اکنون محققان انگلیسی و اسپانیایی دریافتند که متابولیسم تمام سلول‌های سرطانی مانند یکدیگر نیست. سلول‌های PancSCs می‌توانند از متابولیسم کارآمدتری تحت عنوان فسفریلاسیون اکسیداتیو (OXPHOS) استفاده کنند که در آن از اکسیژن استفاده می‌شود. OXPHOS از میتوکندری استفاده می‌کند که این اندامک می‌تواند تحت تأثیر داروی ضد دیابتی metformin قرار گیرد.

? بعضی از PancSCsها به سبب انعطافی که در متابولیسمشان دارند می‌توانند از تأثیر این دارو در امان باشند که درنتیجه منجر به عودکردن بیماری می‌شود. محققان روشی برای جلوگیری از این مقاومت یافته‌اند که تمام سلول‌های بنیادی سرطانی پانکراسی را وادار می‌کنند که همواره از OXPHOS استفاده کنند و معتقدند از این روش می‌توان برای بهبود درمان استفاده کرد، به این صورت که استفاده سلول‌های بنیادی پانکراس از اکسیژن را متوقف کرد و بنابراین از عود بیماری، پس از درمان جلوگیری می‌شود. با استفاده از داروهای موجود می‌توان وابستگی سلول‌های بنیادی به اکسیژن را هدف‌گذاری کرده و سرطان را با قطع منبع انرژی‌اش از بین ببریم.

? سرطان پانکراس یکی از صعب‌العلاج‌ترین سرطان‌هاست زیرا معمولاً در مراحل پیشرفته تشخیص داده‌ می‌شود و غالباً بیماران بیشتر از یک سال بعد از تشخیص، دوام نمی‌آورند. شیوع این سرطان با افزایش میزان چاقی، رو به افزایش است.

? محققان معتقدند سلول‌های بنیادی پانکراسی اهمیت زیادی دارند. باوجوداینکه این سلول‌ها تنها بخش کوچکی از تومور را تشکیل می‌دهند اما این قابلیت را دارند که تومورهای جدیدی ایجاد کنند و هم‌چنین احتمال متاستاز را افزایش می‌دهند.

?ترجمه: فرزانه صائبی راد

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

خفقان سلول‌های بنیادی سرطانی پانکراس – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن