ایدزمحصولات غذایی GMOمهندسی ژنتیک

خنثی کردن ویروس HIV با برنج تراریخته

سویه ای از برنج تراریخته می‌تواند ویروس HIV را خنثی کند. یک گروه بین‌المللی از محققان اسپانیا، ایالات‌متحده و انگلیس با موفقیت برنج اصلاح‌شده ژنتیکی (GM) ایجاد کردند که پروتئین‌های خنثی‌کننده‌ی HIV را تولید می‌کند.


تاکنون دانشمندان درحال‌توسعه درمان‌های ممکن برای افراد مبتلا به HIV بوده‌اند. بااین‌وجود تلاش‌های آن‌ها برای تولید واکسن علیه ویروس ایدز ناموفق بوده است، اما داروهای خوراکی توسعه‌یافته می‌توانند این ویروس را برای مدت زمان کوتاهی‌ از بین ببرند. بااین‌حال، این داروها در کشورهای جهان سوم در دسترس نیستند. به همین خاطر میزان مرگ‌و‌میر ناشی از این ویروس، تنها در مناطق توسعه‌یافته‌ جهان به‌شدت کم شده است و در همین راستا محققان درصدد تولید داروهای ارزان قیمت برای عموم مردم هستند.

این گروه تحقیقاتی برای کمک به افرادی که در معرض خطر هستند، سویه‌ای از برنج را که دارای پروتئین‌های خنثی‌کننده HIV است، ایجاد کردند. این برنج هنگامی‌که رشد می‌کند، دانه‌هایی حاوی پروتئین‌های خنثی‌کننده HIV تولید می‌کند. با استفاده از این دانه‌ها می‌توان کرمی ساخت که با استعمال روی پوست، موجب ورود پروتئین‌های موردنظر به بدن شود.

این برنج تراریخته، یک نوع آنتی‌بادی و دو نوع پروتئین تولید می‌کند که به‌طور مستقیم به ویروس HIV متصل می‌شوند و از برقراری ارتباط این ویروس با سلول‌های انسانی جلوگیری می‌کنند. محققان خاطرنشان می‌سازند که هزینه ساخت کرم زمانی که برنج کشت داده شود ناچیز است. درنتیجه افرادی که در مناطق آلوده زندگی می‌کنند می‌توانند به همان اندازه مورد نیاز خود از این برنج بکارند، سپس خمیر آن را تهیه‌کرده و خودشان از آن استفاده کنند. البته برای اطمینان از اینکه این فرایند مهندسی ژنتیک موجب ایجاد مواد شیمیایی ناشناخته‌ مضر برای انسان نشده باشد، پژوهش‌های بیشتری لازم است. از طرف دیگر برخی هم ممکن است در مقابل ایده‌ استفاده از چنین برنجی به خاطر فشارهای منفی که در سال‌های اخیر روی محصولات تراریخته بوده، مقاومت کنند.

☑ لینک خبر
☑ لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن