بیوتکنولوژی پزشکی

خود نابودگری نانوموتورهای استوماتوسیت حامل دارو

خود نابودگری نانوموتورهای استوماتوسیت حامل دارو - اخبار زیست فناوری خود نابودگری نانوموتورهای استوماتوسیت حامل دارو

✅ رساندن مستقل داروها به هدف و آزاد شدن آن‌ها در محل و عملکردشان در بدن، در سیستم‌های پزشکی نانو قابل بررسی است. دانشمندان دانشگاه Dutch موفق شدند نانوموتوری را طراحی کنند که توانایی خود حرکتی و خود جمع‌شوندگی را دارند و می‌توانند داروی ضد‌توموری خود را به داخل سلول منتقل کنند، و در نهایت توسط سیگنال‌های حاصل از ردوکس از هم پاشیده ‌شوند.


نانو وزیکول‌‌های خود پیش‌رونده، یکی از جذاب‌ترین ابزارهای انتقال دارو به‌ حساب می‌آیند و علاوه بر این‌ که با سوخت هیدروژن پراکسید حرکت می‌کنند، می‌توانند در جهت شیب غلظتی نیز حرکت کنند. گروهی از محققین هلندی‌ وزیکول خود پیش‌رونده مصنوعی را طراحی کردند که به‌ وسیله پلیمری پوشش داده‌ شده که در برخورد با غلظت‌های glutathione به‌عنوان یک سیگنال، می‌توانند داروی خود را آزاد کنند. گلوتاتیون اصطلاحاً مولکول احیاکننده نامیده می‌شود. در سلول‌ها این مولکول‌های کوچک پپتیدی به‌عنوان پاک‌کننده گونه‌های فعال اکسیژن عمل می‌کنند، به‌علاوه به‌ عنوان ذخیره‌ای برای آمینواسید سیستئین به حساب می‌آیند. مقادیر بالایی از این ترکیب در برخی از سلول‌های سرطانی مشاهده شده است.

موادی که در ساخت غشای وزیکول‌ها به کار گرفته می‌شوند شامل پلی‌اتیلن گلیکول (PEG ) و پلی‌استرن است که هر دو از طریق پیوندهای دی سولفیدی به هم متصل شده‌اند و در طی فرایند خود جمع‌شوندگی یک داروی ضدسرطانی آب‌دوست، می‌توانند کپسوله شوند. وزیکول‌های مصنوعی که دارای یک دندانه یا شیار هستند در سلول‌های کاسه‌ای شکل استوماتوسیت ( stomatocyte – نوعی اریتروسیت) انتقال می‌یابند. نانو ذرات پلاتینیوم هم در این وزیکول‌ها تعبیه شده است. این نانو ذرات به عنوان کاتالیزور منجر به تجزیه هیدروژن پراکسید می‌شوند. هیدروژن پراکسید درسلول‌های سرطانی به ‌طور معمول تولید می‌شود.

گروه هلندی دانشگاه Radboud در پی یافتن راهی برای آزاد شدن دارو از داخل وزیکول‌های مصنوعی، به گلوتاتیون علاقه‌مند شدند و مشاهده کردند که این مولکول‌های کوچک می‌توانند به پوسته پلیمری پلی‌اتیلن گلیکول (PEG) نفوذ کنند و پیوندهای دی‌سولفیدی را بشکنند؛ که باعث تقسیم شدن پوسته و آزاد شدن داروی موجود در آن می‌شود.

محققین متوجه شدند که در کشت سلول‌های انسانی، تخریب و آزاد شدن دارو از نانوموتورهای استوماتوسیت به‌ صورت داخل سلولی است. در تحقیقات پیش‌رو، دانشمندان ایده نانو زیردریایی را برای دارورسانی به سلول‌ها پیگیری خواهند کرد.

?ترجمه: زمزم جوادی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

خود نابودگری نانوموتورهای استوماتوسیت حامل دارو – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن