بیماری های ژنتیکیپایگاه‌های داده زیستیمهندسی ژنتیک

برای اولین بار استفاده از داده‌های بانک اطلاعات پزشکی

دو تیم از پژوهشگران برای نخستین بار به طور مستقل مقالاتی را به چاپ رساندند که در آن از مجموعه داده‌های بانک اطلاعات پزشکی انگلستان استفاده کرده بودند.


گروه اول که پژوهشگران استرالیا انگلیس و سوئیس بودند در بررسی داده‌های بانک اطلاعات پزشکی به دنبال آن بودند که ببینند آیا ارتباطی بین تفاوت‌های ژنتیکی افراد و ویژگی‌های دیگر آن‌ها وجود دارد و سپس سعی کردند به کمک اطلاعات به‌دست آمده قسمت‌های خالی داده‌ها را نیز پر کنند .گروه دوم که دانشمندان دانشگاه آکسفور بودند از داده‌های بانک اطلاعات پزشکی استفاده کردند تا اطلاعات ژنتیکی ده هزار فرد را با اسکن‌های مغزی MRI آن‌ها مقایسه کنند. هر دو مقاله جزء اولین مقالاتی هستند که در مطالعات خود از داده‌های بانک اطلاعات پزشکی استفاده کرده‌اند.

بانک اطلاعات پزشکی یک پایگاه اطلاعاتی است که دارای اطلاعات ژنتیکی تقریبا ۵۰۰،۰۰۰ بیمار در سنین بین ۴۰ تا ۶۹ سال در انگلستان است. همزمان اطلاعات دیگری هم از همان افراد گرفته شده است که از جمله آن‌ها اطلاعات مربوط به سبک زندگی، هزاران اسکن MRI و نتایج آزمایشات بزاق، خون و ادرار آن‌ها می‌باشد. بانک اطلاعات پزشکی در سال ۲۰۰۶ شروع به کار کرده است و اعضاء آن اطلاعات جدیدی را از افراد داوطلب طی سی سال آینده جمع آوری خواهند کرد.

در مطالعه اول، پژوهشگران از نسبت‌های ژنتیکی(طی یک پروسه آماری) مرتبط با مارکرهایی که در بانک اطلاعات پزشکی جمع‌آوری شده بود استفاده کردند تا قسمت‌های خالی موجود در اطلاعات را پر کنند. به نظر می‌رسد این پروژه به دانشمندان دیگری که بخواهند در آینده از داده‌های بانک اطلاعات پزشکی در مطالعات خود استفاده کنند، کمک خواهد کرد. در مطالعه دوم دانشمندان اطلاعات ژنتیکی موجود افراد را در بانک اطلاعات پزشکی با اسکن‌های MRI همان افراد مقایسه کردند. آن‌ها در این مطالعه به‌دنبال یافتن الگوهای جدید بودند و گزارش کردند که ارتباطاتی بین اطلاعات ۱۵۰ فرد مبتلا به بیماری‌های مغزی یا ناهنجاری‌های دیگر با اسکن MRI همان افراد پیدا کرده‌اند. آن‌ها همچنین ارتباطاتی را برای بیماری‌های ژنتیکی یافتند از جمله مالتیپل اسکلروزیس که با ژن‌های قشر سفید مغز مرتبط است.

به نظر می‌رسد بانک اطلاعات پزشکی در دهه‌های بعد به دلیل دارا بودن داده‌های بسیار و متنوع ابزار قدرتمندی برای پژوهشگران حوزه ژنتیک باشد و از طرفی برای تمام کسانی که تمایل به استفاده از آن را دارند به طور رایگان در دسترس است.

لینک خبر
لینک مقاله اول
لینک مقاله دوم

 

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن