آلزایمربیوتکنولوژی داروییعلوم اعصاب

داروی امید بخش مداوای آلزایمر، سبب کندی 80 درصدی سرعت پیشرفت بیماری می شود

بالاخره می توان شاهد حضور دارویی در بازار بود که سبب تغییراتی بزرگ، در روند پیشرفت آلزایمر می شود.


این دارو که LMTX نام دارد، در یک جمعیت بزرگ آزمایشی، فاز ۳ کارآزمایی بالینی خود را پشت سر گذاشته است و تفاوت عملکردی آن به وضوح در مقابل دارونما به اثبات رسیده است.

تحقیقات بر روی ۸۹۱ فرد مبتلا به آلزایمر در سطح ابتدایی یا میانه ی بیماری، صورت گرفت. از کل افراد ۱۵ درصد تنها LMTX را دریافت نمودند و بقیه، در کنار داروهایی که سابقا دریافت می کردند، این دارو را نیز مصرف می کردند یا شبه دارو به آن ها داده شد.

پس از گذشت ۱۵ماه، نتایج آزمایشات مشخص کرد، افرادی که تنها LMTX را دریافت کرده بودند در مقایسه ی با افراد دریافت کننده شبه دارو، وضعیت سلامتی بهتری داشتند.

این بیماران هم از لحاظ شناختی و هم از لحاظ توانایی شان در انجام وظایف روزمره، مانند لباس پوشیدن و تغذیه، کمتر دچار اختلال شده بودند و سرعت رشد بیماری در آن ها در حدود ۸۰ درصد کاهش یافته بود.

اسکن های MRI نیز مشخص نمود آتروفی و کاهش عملکرد مغزی در بیماران دریافت کننده LMTX بین ۳۳ تا ۳۸ درصد در مقایسه با افراد دریافت کننده شبه دارو، کمتر رخ داده بوده است.

نکته حائر اهمیت، این است که بر خلاف عملکرد تمام داروهای کنونی بازار که سیستم عملیاتی شان بر پایه کاهش آمیلوئید بتا می باشد، این دارو در پی کاهش کلاف های پروتئین تاو می باشد؛ و شاید یکی از علل موفقیت دارو در کاهش سرعت آلزایمر نیز مربوط به همین امر گردد.

☑️لینک خبر

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن