MS

داروی جدید برای بیماری اسکلروز چندگانه (MS)

سازمان FDA اخیراً اولین دارو را برای درمان نوع عودکننده بیماری ام‌اس را تائید کرده است. خبرها حاکی از دستاوردی مهم است که انتظار می‌رود به کمک ۴۰۰هزار بیمار مبتلا به ام‌اس در ایالات متحده امریکا بشتابد.


این بیماری یکی از انواع از بین برنده میلین (demyelinating) است که به ‌موجب آن سیستم ایمنی بدن به‌ اشتباه به غلاف میلین در مغز و نخاع حمله می‌کند. درنتیجه اختلالی در عبور سیگنال‌های الکتریکی، از مغز به نقاط مختلف بدن ایجاد می‌شود که منجر به معلولیت های جسمی و عصبی می‌گردد. نوع پیشرونده ام‌اس به آهستگی و در طول زمان در بیماران پیشرفت می‌کند. درحالی‌که شکل عودکننده این بیماری موجب می‌شود تا مبتلایان بین علائم بیماری و بهبودی در تقلا و کشمکش باشند. در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای هیچ‌کدام از انواع ام‌اس وجود ندارد.

بیلی دان، مدیر بخش مغز و اعصاب محصولات در مرکز FDA در ارزیابی دارو بیان کرد: «بیماری ام‌اس می‌تواند تأثیر عمیقی بر روی زندگی فرد بگذارد. این معالجه نه‌تنها گزینه درمانی دیگری را برای بیماران ام‌اس از نوع عودکننده فراهم می‌کند، بلکه درمان تائید شده‌ای برای ام اس از نوع پیشرونده اولیه نیز هست.» این دارو در بازار با نام Ocrevus شناخته می‌شود و عملکرد آن بر اساس ضعیف کردن سیستم ایمنی است. به‌طور خاص، تزریق این دارو از حمله سلول‌های B به پوشش محافظی میلین جلوگیری می‌کند.

در آزمایش‌های انجام‌شده بر روی این دارو برای درمان هردو نوع بیماری به نظر می رسد Ocrevus توانسته جلوی التهاب مغز را بگیرد. ضمن آن که این نتایج همراه با خستگی و ضعف عضلانی کمتر و بهبود قدرت دید است. علاوه بر این، اسکن‌ها نشان می‌دهند که به کمک این دارو، مغز به میزان قابل‌توجهی آسیب کمتری می‌بیند.
دیوید هافلر کارشناس ارشد از دانشگاه پزشکی Yale نیز معتقد است این دارو باعث کاهش التهاب می‌گردد. عوارض جانبی مرتبط با Ocrevus شامل واکنش های مربوط به تزریق، مثل التهاب، گرگرفتگی، تنگی نفس، حالت تهوع است. همچنین عفونت دستگاه تنفسی فوقانی از شایع ترین اثرات جانبی این دارو در میان بیماران هردو شکل بیماری MS است.

اگرچه قیمت این دارو به میزان قابل توجهی زیاد است، اما بنا بر گزارش‌ها هم‌تراز با سایر داروهای تائید شده برای درمان این بیماری است. تا چند هفته دیگر این دارو با برچسب قیمت ۶۵۰۰۰ دلار به ازای هرسال ارائه خواهد شد.

ترجمه: اسما فتح اللهی

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن