اقتصاد زیستی

داروی جدید ضد سرطان سینه، Nerlynx

? در هفدهم ژوئیه سال ۲۰۱۷، سازمان غذا و دارو آمریکا گواهینامه سلامت داروی جدید ضد سرطان سینه، neratinib با نام تجاری Nerlynx، محصول شرکت بیوتکنولوژی دارویی پوما را صادر کرده است. Nerlynx یک مهارکننده تیروزین کیناز است که HER1 و HER2 و HER3 و HER4 را بلوکه می‌کند.

? این دارو به عنوان درمان کمک‌کننده در کنار هرسپتین در مراحل اولیه سرطان سینه HER2+ عمل می‌کند. اگرچه استفاده از Nerlynx با اثرات جانبی همراه است و شواهدی مبنی بر افزایش طول عمر زنان استفاده‌کننده از این دارو وجود ندارد، شرکت پوما درصدد است که دارو را به میزان ۱۰.۵۰۰ دلار در ماه به فروش برساند.

? اعطای گواهینامه سلامت به Nerlynx نشان‌دهنده کاهش کیفیت استانداردهای سازمان غذا و دارو آمریکا است. گواهینامه این دارو مبنی بر فاز ۳ کارآزمایی بالینی است که نشان می‌دهد احتمال کمتری برای برگشت بیماری در زنان مبتلا به مراحل اولیه سرطان سینه HER2+ با مصرف این دارو وجود دارد. اما این احتمال کم همراه با اثرات جانبی فراوانی از جمله دیاریا است. با این وجود، اثرات جانبی آن قابل پیشگیری است.

? بازار این دارو تا سال ۲۰۲۳ به میزان ۵ بیلیون دلار پیش‌بینی شده است. این در حالی است که هرسپتین در سال گذشته ۵ بیلیون دلار فروش داشته است.

نویسنده: ریحانه خالقی

☑️منابع: لینک-۱، لینک-۲

? کانال اقتصاد زیست فن

داروی جدید ضد سرطان سینه، Nerlynx – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن