بیوتکنولوژی پزشکی

داروی مؤثر بر استئوپروزیس ناشی از گلوکورتیکوئیدها

| داروی مؤثر بر استئوپروزیس ناشی از گلوکورتیکوئیدها

✅ تقریباً یک درصد از مردم جهان برای درمان بیماری های مربوط به سیستم ایمنی، گلوکورتیکویید ها را به صورت طولانی مدت مصرف می کنند. با این حال, گلوکوکورتیکوئیدهایی مثل پردنیزون دارای عوارض جانبی مانند از دست رفتن حجم توده استخوانی یا استئوپروزیس، می باشند. عامل ۵ درصد شکستگی های استخوانی که سالانه گزارش می شود، استئوپروزیس می باشد. مطالعه جدید، گزینه درمانی جایگزینی را ارائه می کند که امیدوار کننده به نظرمی رسد.


| مقایسه داروهای مؤثر بر استئوپروزیس

❇ دکتر Saag و هم‌کارانش برای درمان استئوپروزیس ناشی از گلوکورتیکوییدها آنتی بادی مونوکلونال denosumab را با bisphosphonate مقایسه کردند و در نتیجه تحقیقاتشان دریافتند که denosumab بر bisphosphonate از لحاظ افزایش حجم توده استخوانی برتری دارد. در این آزمایش بیماران به طورتصادفی از بین افرادی اتخاب شدند که دچار استئوپروزیس ناشی ازمصرف گلوکوکورتیکوئیدها بودند که یا به طور مداوم گلوکورتیکوئید مصرف می‌کردند و یا به تازگی درمان با گلوکورتیکوئیدها را شروع کرده بودند.

❇ درمیان مطالعات دوکورسویی که بر۷۹۵ بیمار در ۷۵ مرکز مراقبت سلامت در اروپا، آسیا و امریکا انجام شد، ۵۰۵ بیمار با مصرف مداوم، افرادی بودند که حداقل به مدت ۳ ماه گلوکورتیکویید دریافت کرده‌بودند و ۲۰۹ بیمار با شروع مصرف، افرادی بودند که کم‌تر از یک ماه دریافت گلوکورتیکوئید داشتند.

❇ بیماران به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند: گروه denosumab هرشش ماه یک بار یک دوز دارو به صورت زیر جلدی و روزانه نیز قرص دارو نما دریافت کردند. گروه risedronate هر شش ماه یک بار یک دوز دارونما و روزانه نیز به صورت خوراکی risedronate دریافت کردند.

❇ نتایج نشان داد که پس از ۱۲ ماه، در بیماران دریافت کننده denosumab، در ناحیه ی کمری نخاع و هم چنین ناحیه‌ی لگن و گردن استخوان فمور یا استخوان بزرگ ناحیه ی ران، تراکم استخوان بیش‌تری نسبت به بیماران دریافت کننده risedronate وجود داشت.

❇ محققین خاطرنشان کردند که در این مطالعه اثر denosumab با risedronate مقایسه شده‌است، بنابراین عملکرد نسبی denosumab نسبت به سایر داروهای درمان کننده استئوپروزیس هنوز مشخص نشده‌است.

? مترجم: رویا رنجبر

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن