بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییسلول های بنیادی

داروی کاهش عوارض پیوند در آرتروز

| داروی کاهش عوارض پیوند در آرتروز

✅ مطالعه جدید محققان در دانشگاه واشنگتن منجر به یافتن دارویی شد که درشرف رسیدن به آزمایشات بالینی است.در بیماران مبتلا به آرتروز به دنبال پیوند سلول های بنیادی، عوارض جانبی به وجود می آید که این داروی جدید این عوارض را کاهش خواهد داد.


❇ محققان با مطالعه بر روی موش‌ها، دارویی یافتند که از شرایطی که به دنبال پیوند سلول های بنیادی ایجاد می‌شود، جلوگیری می‌کند. این شرایط با عنوان «تضاد میزبان و پیوند» شناخته می‌شود که بعضاً منجر به وضعیت کشنده‌ای می‌شود که علت آن، حمله سلول‌های بنیادی پیوند زده‌شده به بافت یا اندام بدن میزبان می‌باشد. بیش از نیمی از بیمارانی که سلول بنیادی دهنده را دریافت می‌کنند مبتلا به این بیماری می‌شوند که می‌تواند ماه‌ها یا سال‌ها بعد از پیوند بروز کند.

❇ این گروه تحقیقاتی در مطالعه پیشین خود نقش ملکول‌هایی با عنوان کیناز JAK1/2 و مسیرهای سیگنالینگ آن، در فعال کردن سلول ایمنی و بیماری تضاد میزبان و پیوند را مشخص کردند. در مطالعه حاضر این محققان به ارزیابی دو داروی ruxolitinib و baricitinib پرداختند و دریافتند که baricitinib بهتر، ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد. هردوی این داروها متعلق به یک خانواده دارویی تحت عنوان مهارکننده‌های JAK می‌باشند که سبب کاهش التهاب می‌شوند.

❇ نویسنده ارشد این مطالعه می‌گوید: «سلول‌های بنیادی اهداکننده پیوند و به‌خصوص سلول‌هایT حاصل از این سلول ها در مبارزه با سرطان خون،خوب عمل می‌کنند اما متأسفانه این سلول‌ها می‌توانند گاهی به سلول‌های سالم بیمار، آسیب وارد کنند که منجر به بیماری تضاد میزبان و پیوند خواهدشد. راه حل معمول برای جلوگیری از بروز این بیماری، ضعیف کردن سلول‌هایT است که سبب کاهش توانایی آن‌ها در مبارزه با سرطان نیز می‌شود.»

نحوه عملکرد baricitinib:

❇ آن‌چه شگفت انگیز است این است که baricitinib بروز این بیماری را کاهش می‌دهد و در مقابل توانایی سلول‌هایT در مبارزه با سرطان را افزایش می‌دهد. محققان هنوز نحوه عملکرد این دارو را به‌طور دقیق نمی‌دانند. حدس زده‌ می‌شود که این دارو عملکرد دفاعی سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد و لذا آن‌ها را دربرابر حمله سلول‌هایT، آسیب‌پذیرتر می‌کند و هم‌زمان از آسیب سلول‌هایT به اندام‌های سالمی مانند پوست، کبد و لوله گوارش که معمولاً بیش‌ترین آسیب را می‌بینند جلوگیری می‌کند. به بیان دیگر، به‌نظر می‌رسد این دارو سلول‌هایT را در جریان خون حفظ می‌کند و آن‌ها را از اندام‌های حیاتی دور نگه می‌دارد و هم‌زمان سلول‌های سرطانی را دربرابر سلول‌هایT، آسیب پذیرتر می‌کند. baricitinib تنها داروی مهارکننده JAK است که سبب افزایش سطح سلول‌های ایمنی می‌شود که عملکرد سیستم ایمنی در جریان پس زدن پیوند را کاهش می‌دهد.

❇ در موش‌های مورد مطالعه‌ای که بیماری تضاد پیوند و میزبان در آن‌ها ایجاد شده‌بود، ۱۰۰درصد آن‌ها با این دارو بهبود یافتند و محققان سعی دارند این دارو را وارد فاز تحقیقات بالینی کنند. از آن‌جایی که عملکرد این دارو ممانعت از بیماری‌های التهابی است، پیشنهاد می‌شود که در پس زدن پیوند در بافت‌های جامد نیز کاربرد داشته‌باشد و نیاز به داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی را نیز در بیماران کاهش دهد.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن