بیوتکنولوژی داروییسرطان خون

دارو های موفق در درمان سرطان خون

لوسمی لنفوسیتی مزمن (CLL) رایج ترین نوع لوسمی با بیش از ۴۰۰۰ مورد گزارش سالانه در انگلستان می باشد. ابتدا این بیماری از نوع لوسمی های غیرقابل درمان شناخته می شد ولی در سال های اخیر داروهایی موسوم به BCR که مهارکننده رسپتورهای سلول های B بودند انقلابی را در درمان این نوع از سرطان به وجود آورد.


این دارو ها بسیار مؤثر بوده ولی نحوه دقیق عملکرد آن ها در سلول نامشخص است.

طی مطالعات جدید صورت گرفته، مکانیسم مولکولی عملکرد یکی از این دارو ها با نام Idelalisib شناسایی شده است. آزمایش‌ها بر این مبنا بود که سلول‌های خونی بیماران (CLL) را در آزمایشگاه در معرض این دارو قرار دادند و متوجه شدند که این گروه از داروها پیام‌های ارتباطی ایجاد شده توسط سلولهای سرطانی را مختل میکنند. درنتیجه ارتباط تومور با سلول های اطراف از دست رفته که منجر به مرگ سلول های سرطانی و تومور می شود.

پاسخ سلولی که به حضور داروی Idelalisib داده می شود، وابسطه به افزایش تولید پروتئینی به نام Bim است. این پروتئین مسئول مرگ سلول های سرطانی بوده و افزایش تولید آن روند مرگ سلول های سرطانی را افزایش می دهد. نتایج تحقیقات نشان داد که دارو های شبه Idelalisib نیز میتوانند به همراه ایمنوتراپی مورد استفاده قرار گیرند و به طور مؤثرتری سلول های سرطانی را از بین ببرند؛ که اثر ترکیبی این دو درمان نیز در ارتباط با عملکرد Bim است.

بر طبق گفته محققان،نتایج تحقیقات بسیار شگفت‌انگیز بود، زیرا که نحوه حمله ی دارو به تومور و کند کردن رشد آن مشخص شده است ولی خلاصی کامل از دست تومور هنوز حاصل نشده است. با وجود این اطلاعات، در آینده نه‌چندان دور، درمان های ترکیبی بهتری علیه سرطان طراحی میشود تا به درمان کامل برخی از سرطانی های خون دست پیدا کنیم.

جزئیات بیشتر در مورد Idelalisib و سایر دارو های BCR در مجله Leukemia چاپ شده است.

آماده سازی: سیمین دخت افرا

لینک مقاله
لینک خبر

۱/۵ - (۱ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن