بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

دانش جدید از نحوه تشکیل تومور سرطانی

دانشمندان در دانشگاه تگزاس یافته‌های جدیدی به‌دست آورده‌اند که می‌تواند اطلاعات دقیق‌تری از نحوه تشکیل تومو‌ر‌های سرطانی به ما دهد. آن‌ها نشان دادند، قطعه‌ای از RNA پیام‌رسان که تاکنون تصور می‌شد باعث تبدیل شدن سلول‌های سالم بدن به سلول سرطانی می شود در واقع توانایی بدن در سرکوب تشکیل تومور را از بین می‌برد. این یافته می تواند نگرش کنونی دانشمندان به مسآله تشکیل تومور را به طور کلی تغییر دهد.

در ژنوم انسان، قطعه ترجمه نشده‌ی Three prime یا به اختصار ۳`UTR یک قسمت از RNA پیام رسان است که می‌تواند بیان ژن را تغییر دهد و کوتاه شدن توالی این RNA سبب سرعت بخشیدن به روند تشکیل تومور می‌شود.

زمانی که ژن‌های نرمال سلول در اثر جهش تغییر کنند و یا زیاد از حد بیان ‌شوند، تبدیل به انکوژن‌هایی می‌شوند که می‌تواند یک سلول نرمال را به سمت سرطانی شدن ببرد و تا کنون دانشمندان تصور می‌کردند افزایش سرعت تشکیل تومور به‌دلیل کوتاه شدن ۳`UTR است که بیان پروتوآنکوژن‌ها را القاء می‌کند.

اما این محققان به کمک ترکیبی از روش‌های محاسباتی و مدل‌سازی سلول‌های سرطانی نشان دادند که کوتاه شدن ۳`UTR در تومور در‌واقع سبب خاموش شدن ژن‌های سرکوب کننده می‌شود. در این مطالعه از آنالیز کلان داده ها در جهت بازسازی RNA برای تشکیل شبکه جامع تنظیم کننده ژنی در سلول‌های سرطانی پستان و بافت نرمال متناظر آن استفاده شد. این رویکرد منجر به کشف این واقعیت شد که ۳`UTR در کنترل شبکه تنظیم کننده ژنی سلول نقش بسیارحیاطی دارد.

به کمک یافته های جدید آن‌ها سپس شبکه تنظیم کننده را در سلول‌های سرطانی پستان تخریب کردند تا بهتر بتوانند تاثیر آن را در سرعت رشد تومور مطالعه کنند.

❇ مترجم: پریسا ایلون

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن