بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی صنعتیفناوری های همگرانانوبیوتکنولوژی

درخشش طلا بواسطه خواص نانوبیوسنسورها

✅نانوکلاسترهای طلا دارای خواص نوری و الکتریکی منحصر به فردی ای هستند به همراه ویژگی هایی همچون زیست سازگارپذیری، پایداری نوری و شیمایی که باعث می شود در زمینه های بیوسنسوری و به عنوان نشانگر زیستی جایگاه ویژه ای داشته باشند.


?نانوکلاسترهای طلا به لحاظ شیمایی توسط لیگاند ها محافظت شده و به سمت مولکول هدف زیستی هدایت می شوند. این درحالی است که ویژگی لومینسانس نانوکلاسترهای طلا محافظت شده با لیگاند، از جمله منشا فلورسانس آن ها برای دانشمندان چندان روشن نیست. گروهی از پژوهشگران نشان دادند که فلورسانس از ویژگی های ذاتی نانوذرات طلا می باشد و از Au20 (نانوذرات طلا با ساختمان چهارضلعی) در این مطالعه استفاده کردند. آن ها توانستند اولین طیف جذب نوری، برانگیختگی و فلورسانس bare Au20 را ارائه دهند و نشان دادند که هسته فلزی در کلاسترهای محافظت شده با لیگاند که در زمینه های بیوسنسوری ونشانگرهای زیستی استفاده می شود منشا فلورسانس آن هاست.

?محققان پرتوی از کلاسترهای bare Au20 را به کمک ترکیب کردن منبع تجمع کلاستر با فرآیند انتخاب نوری و جرمی طراحی شده ایجاد کردند. اما به سبب ضعیف بودن نسبت سیگنال به نویز، ردیابی خواص نوری این کلاسترهای در فاز گازی دشوار بود. لذا برای رفع این مشکل آن ها را درماتریکسی از نئون جامد تعبیه کردند. به این صورت که پرتو کلاسترها را با پس زمینه ای از گاز نئون بر روی سطحی سرد با دمای 6 درجه کلوین قرار داده و تغلیظ کردند و کلاسترها آنجا قرار گرفتند.

?گاز نئون به عنوان یگ گاز نجیب، محیطی با برهمکنش ضعیف فراهم می آورد و خواص ذاتی نوری و ساختاری کلاسترها را حفظ می کند. در نهایت از آنجایی که منشا ویژگی ذاتی فلورسانس درنشانگرهای زیستی مبتنی بر طلا، از هسته آن ها می باشد نه از برهمکنش آن ها با لیگاند های آلی؛ این کشف می تواند طراحی نشانگرهای زیستی جدید مبتنی بر طلا را فراهم کند.

بخوانید  کشف جهش تشدید کننده سرکوب تومور

?ترجمه و بازنویسی: سارا نورانی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

درخشش طلا بواسطه خواص نانوبیوسنسورها – اخبار زیست فناوری

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

علی چوپانی

بیش از 4 سال است که در کنار دیگر دوستان در مجموعه زیست‌فن هستم. زیست شناسی خوندم ولی به خاطر علاقه خودم به وب و سئو در حال حاضر مدیریت سایت زیست‌فن و نظارت بر سئوی محتواهای تولیدی در زیست‌فن رو به عهده دارم. اینجا خانه‌ی ماست، به ما سر بزنید!

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× پنـج = 35

دکمه بازگشت به بالا
بستن