بیوتکنولوژی پزشکیعلوم اعصاب

درمان‌های جدید درد نوروپاتیک به واسطه‌ی مطالعه ژنتیکی

✅ آسیب به سیستم عصبی می‌تواند ناشی از شرایط بسیار خاص شناخته شده‌ای تحت عنوان درد نوروپاتیک باشد. تحقیقات انجام شده برروی موش‌ها پروفایل تغییرات ژنتیکی را که به دنبال این آسیب‌های عصبی رخ می‌دهند بررسی و به گسترش درک مکانیسم‌های مسئول درد نوروپاتیک کمک کرد.


?هنگامی‌که افراد از این شرایط مزمن رنج می‌برند محرک‌های حسی مانند دما (مخصوصاً حس سرما) و حس لمس که در شرایط طبیعی عموما منجر به درد نمی‌شوند، توسط سیستم عصبی دردناک تفسیر می‌شوند. این پاسخ غیرعادی به محرک، آلودینیا نامیده می‌شود.

?همه بیماران علائم دردناک را با شدت یکسان تجربه نمی‌کنند. برخی از آن‌ها نسبت به دیگران به دماهای سرد (آلودینیای سرما) نسبت به احساسات لمسی (آلودینیای لمسی) و برعکس، به‌طور متضادی واکنش نشان می دهند.

?این مطالعه نشان می‌دهد که علل آلودینیا سرد در واقع به طور انحصاری عصبی و یک پاسخ مستقیم به آسیب عصبی است، در حالی‌که آلودینیاهای لمسی حاصل تعاملات پیچیده بین سیستم ایمنی و عصبی است. در نتیجه، تظاهرات متنوع درد نوروپاتیک ریشه‌های متفاوت سلولی دارد و بنابراین بیمارانی که دچار آلودینیای لمس یا سرما هستند ممکن است نیاز به راهکارهای درمانی مختلفی برای بهبود شرایط خاص خود داشته باشند.

?بر اساس گفته Del moral یکی از محققان اصلی این پروژه، نگاهی عمیق به تفاوت‌های مولکولی بین شایع‌ترین علائم مرتبط با درد نوروپاتیک می‌تواند منجر به تولید موثرتر مسکن‌ها برای تسکین این نوع درد شود؛ مسکن هایی که برای درمان علائم خاصی که هر شخص تجربه می‌کند طراحی شده اند.

?مترجم: مژگان برات زاده

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

درمان‌های جدید درد نوروپاتیک به واسطه‌ی مطالعه ژنتیکی – اخبار زیست فناوری

 

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن