سلول درمانیسلول های بنیادی

درمان آرتروز با استفاده از سلول‌های بنیادی

یافته‌های یک مطالعه جدید نشان داده است که سلول‌های بنیادی مشتق‌شده از مغز استخوان هر بیمار نقش مهمی در ترمیم غضروف آسیب‌دیده او دارند. این توانایی، بهره‌مندی از سلول‌های بنیادی را به یک رویکرد درمانی بالقوه در درمان آرتروز زانو (KOA) تبدیل کرده است. یافته‌های این مطالعه در مجله STEM CELLS Translational Medicine منتشر شده است.


آرتروز زانو یک بیماری ناتوان‌کننده شایع در افراد مسن است که در آن غضروف محافظت‌کننده مفصل زانو دچار ساییدگی و تخریب شده و با دردهای شدید مفصلی همراه است. در حال حاضر، تعویض مفصل زانو بهترین راه درمانی موجود در مراحل پایانی این بیماری است.

اخیراً، محققان کانادایی از سلول‌های استرومال مزانشیمی (MSC) مغز استخوان بیماران مبتلا به KOA برای درمان این بیماری استفاده کرده‌اند. این مطالعه به ‌سرپرستی دکتر Sowmya Viswanathan و Jaskarndip Chahal در مؤسسه تحقیقاتی کرمبیل کانادا انجام شده است.

دکتر Viswanathan گفت: “هدف ما بررسی ایمنی و یافتن بهترین مقادیر سلول‌های استرومال مزانشیمی، مکانیسم عمل آن‌ها و انتخابِ دهنده مناسب بود.”

افراد تحت تیمار شامل ۱۲ بیمار مبتلا به KOA متوسط تا شدید بودند که در رده‌های سنی ۴۵ تا ۶۵ سال قرار داشتند. آن‌ها به سه گروه کوچک تقسیم شدند و هر گروه مقدار متفاوتی از MSC را دریافت کردند. در واقع، هر بیمار با سلول‌های خود تیمار شد و به‌مدت ۱۲ ماه تحت پیگیری‌های مداوم قرار گرفت. بدین منظور، محققان از روش‌های تحلیلی مختلفی نظیر تصویربرداری، نشانگرهای زیستی، انگشت‌نگاری مولکولی و ارزیابی حال بیمار استفاده کردند.

نتایج حاصل از پیگیری‌های این دوره ۱۲ ماهه نشان‌دهنده پیشرفت‌های چشمگیر این رویکرد درمانی در کاهش سطح درد بیماران و بهبود کیفیت زندگی آن‌ها بود. این یافته‌ها همچنین نشان می‌دهند که MSC‌ها در تمام مقادیر آزمایش‌شده، ایمن بوده و مقدار بالاتر، نتایج بهتری را به‌همراه خواهند داشت.

Viswanathan افزود: “ما اشاره کردیم که عدم تجانس دهنده یک عامل مهم در میزان موفقیت این رویکرد درمانی است و پنل ژن‌های گردآوری‌شده مذکور در شناسایی سلول‌های درمانی قوی‌تر به ما کمک خواهند کرد. این یافته‌ها بسیار ارزشمند هستند و ما امیدواریم که بتوانیم از آن‌ها در درمان‌های بالینی بزرگتر و قدرتمندتر استفاده کنیم.”

دکتر Chahal افزود: “یافته‌های ما حاکی از آن هستند که یک مکانیسم عمل غیر التهابی می‌تواند در کاهش درد، بهبود عملکرد و ارتقاء کیفی سطح زندگی بیماران مؤثر باشد.”

این پژوهش بالینی آزمایشی، زمینه مطالعه سلول‌های بنیادی برای درمان بیماران مبتلا به التهاب مفاصل را فراهم می‌کند و بینش جدیدی برای راهبردهای درمان‌های بالقوه ارائه می‌دهد.

Rate this post
توسط
EurekAlert!
منبع
STEM CELLS Translational Medicine
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن