بیوتکنولوژی پزشکیپروتئومیکسعلوم اعصاب

درمان اعتیاد و اور دوز کشنده توسط واکسن هروئین

✅ پژوهشگران پس از گذشت ۵ سال از بهینه‌سازی، بهترین کاندید را برای واکسن هروئین معرفی کردند. داروی جدید که شامل سه عنصر کلیدی است، می‌تواند اعتیاد به هروئین را درمان و از اور دوزهای کشنده جلوگیری کند.

? یکی از نویسندگان این مطالعه توضیح داد: «ما باور داریم که یک واکسن هروئین برای افرادی که اختلال مصرف هروئین دارند اما درتلاش برای ترک آن مشکلاتی پیدا کرده‌اند، به‌شدت سودمند است.»

? اساس این واکسن برمبنای اتصال یک مولکول هروئین به یک پروتئین شناخته‌شده توسط سیستم ایمنی بدن بنا شده‌است. مولکول هروئین به‎‌تنهایی یک واکنش ایمنی را به‌‌راه نمی‌اندازد. هنگامی که واکسن یک پاسخ ایمنی را آغاز می‌کند، آنتی‌بادی‌ها برای اتصال به مولکول هروئینی که پس از مصرف توسط فرد معتاد وارد بدن شده‌است، تولید می‌شوند. اتصال آنتی‌بادی مانع از رسیدن دارو به مغز و کاهش مصرف ماده مخدر می‌شود.

? بر طبق یک نظریه، بدون مصرف زیاد، مصرف‌کنندگان مواد مخدر برای مصرف این مواد وسوسه نخواهند شد. واکسن هروئین همچنین با ممانعت از رسیدن دارو به مغز از اور دوزهای کشنده جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، یک ادجوانت(ترکیب کمکی) برای ایجاد پاسخ ایمنی قوی‌تر به واکسن اضافه شده‌است.

? پژوهشگران در این مطالعه جدید، توانایی ۲۰ ترکیب مختلف از پروتئین/ ادجوانت را مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها به دنبال جفتی بودند که بهترین پایداری را در دمای اتاق و مدت زمان مشخص نشان‌ دهد. یکی از پژوهشگران گفت: « ما به‌دنبال بهترین ترکیب از [هروئین]، پروتئین حامل و ادجوانت برای حفظ ثبات ترابری و ذخیره‌سازی واکسن در حین تاثیرگذاری آن بوده‌ایم.»

? این پژوهشگران دریافتند که بهترین کاندید، یک ترکیب بین پروتئین حامل تتانوس توکسید (TT) و دو ادجوانت به نام‌های آلوم و CpG ODN است. در حقیقت، آلوم یکی از ادجوانت‌های انگشت‌شماری است که قبلا توسط FDA برای استفاده در واکسن تایید شده‌است. پژوهشگران با تایید اینکه مواد تشکیل‌دهنده دارو موثر، ایمن و پایدار می‌باشند، در آستانه آزمایش‌های بالینی این واکسن در مدل‌های انسانی هستند.

? بر مبنای گزارش پژوهشگران، تقریبا ۱۶۰۰۰ مورد مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد هروئین در بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ در ایالات متحده رخ داده‌است و انتظار می‌رود که این تعداد به‌سرعت افزایش یابد.

?ترجمه: فائزه ابوطالبی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

درمان اعتیاد و اور دوز کشنده توسط واکسن هروئین – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن