بازنشرسلول های بنیادی

درمان انحطاط ماکولا با سلول های بنیادی

محققان با استفاده از سلول‌های بنیادی، یک شیوه درمانی جدید برای جلوگیری از نابینایی در اثر ابتلا به بیماری انحطاط ماکولا (AMD) ابداع کردند.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، این شیوه درمانی شامل نمونه گیری از سلول‌های خون بیمار و تبدیل آن‌ها به سلول‌های بنیادی پرتوان القایی است که قابلیت تبدیل به هر نوع سلول دیگر در بدن را دارند. سپس این سلول‌ها به گونه ای برنامه ریزی می‌شوند که به سلول‌های اپی تلیوم رنگدانه شبکیه (RPE) تبدیل شوند.

این سلول‌های تک لایه گیرنده‌های نور موجود در شبکیه را تغذیه می‌کنند و در مرحله پیشرفته بیماری انحطاط ماکولا از بین می‌روند. در نتیجه نابودی این سلول‌ها، گیرنده‌های نوری نیز از بین می‌روند و در نتیجه بیمار نابینا می‌شود. اما در این شیوه درمانی، سلول‌های اپی تلیوم رنگدانه در حال مرگ با سلول‌های جدید حاصل از تبدیل سلول‌های بنیادی پرتوان جایگزین می‌شوند تا بینایی بیمار حفظ شود.

آزمایش‌های اولیه محققان انستیتو ملی سلامت آمریکا روی مدل‌های جانوری با موفقیت انجام شده است و انتظار می‌رود به زودی این شیوه به عنوان اولین روش درمانی مبتنی بر سلول‌های بنیادی پرتوان القایی روی انسان مورد آزمایش قرار گیرد.

دژنراسیون ماکولا یا انحطاط ماکولا (بخشی از شبکیه)، یکی از شایع ترین بیماری‌های چشمی است که باعث می‌شود فرد با افزایش سن، دید متمرکز خود را از دست بدهد و انجام فعالیت‌هایی مانند مطالعه و رانندگی غیر ممکن شود.

ماکولا یک ناحیه کوچک در شبکیه است که مسئول بینایی مرکزی محسوب شده و باعث می‌شود چشم قادر به دیدن جزییات باشد. تاری تصاویر، مشاهده مناطق تیره و اعوجاج در دید مرکزی مهم ترین علایم انحطاط ماکولای مرتبط با افزایش سن (AMD) محسوب می‌شوند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Translational Medicine منتشر شده است.

منبع خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن