سرطان کلوننانوبیوتکنولوژی

درمان بیماری کرون به کمک تراشه

فناوری ارگان بر روی تراشه (organ on a chip)، جهت مدل‌سازی بیماری و سلامت انسان، ساختار، عملکرد و فیزیولوژی بدن انسان را در یک محیط کنترل‌شده تقلید می‌کند. این سیستم‌های مینیاتوری، به‌عنوان مدل دقیق اندام‌های مختلف، قلب، ریه، روده و کلیه‌ها به کار می‌رود و از سلول‌های خود بیمار برای تعیین درمان مناسب، آزمایش داروها و درک فرایندهای بیماری استفاده می‌شود.


Hyun Jung Kim، استادیار مهندسی زیست‌پزشکی در Cockrell تگزاس در گروه انکولوژی، به‌طور خاص طی ۱۰ سال در حال بررسی این فناوری بر روی بیماری التهابی روده و سرطان کولورکتال بوده‌است. در سال ۲۰۱۸، kim اولین مطالعه را برای تعیین این موضوع که چگونه یک بیماری روده‌ای با استفاده از فناوری organ on a chip توسعه می‌یابد، هدایت کرد و با سیستم “التهاب روده بر روی یک تراشه” خود تأیید کرد که اختلال در سد روده‌ای، آغازگر ابتدایی التهاب روده است.

در حال حاضر، به لطف کمک‌های جدید ۱.۸ میلیون دلاری The Leonona M و Harry B، Kim فناوری خود را برای درک بهتر بیماری کرون به‌کار می‌برد. بیماری کرون، یک بیماری التهابی روده است که درد شدید شکمی، اسهال، خستگی و سوء تغذیه ایجاد می‌کند. او به همراه تیم تحقیقاتی خود سیستم بیماری کرون را بر روی یک تراشه توسعه خواهند داد تا بینش بهتری نسبت به آنچه که باعث ایجاد و تشدید بیماری می‌شود، با هدف توسعه درمان‌های جدید پیدا کنند.

بیماری کرون یک بیماری فوق‌العاده پیچیده است و نیمی از ۳ میلیون آمریکایی که به بیماری التهابی روده مبتلا هستند، بیماری کرون دارند. پزشکان و محققان معتقدند که علت این بیماری در حال حاضر شناخته‌شده نیست، اما عوامل ژنتیکی، ایمنی و محیطی به شروع و پیشرفت بیماری کمک می‌کنند. این تحقیق می‌تواند یک ابزار جدید باشد که به بهبود درمان و جلوگیری از پیشرفت بیماری کرون کمک کند.

Helmsley بیماری کرون را یکی از اولویت‌های اصلی در توسعه برنامه‌هایی که زندگی در ایالات متحده و در سراسر جهان را بهبود می‌بخشد، قرار داده‌است. با توجه به تعداد افرادی که در سراسر جهان تحت تأثیر بیماری کرون قرار دارند و به‌طور پیوسته در حال افزایش هستند، راهکارهایی برای جلوگیری، تشخیص زود هنگام و تطبیق موثرترین و مناسب‌ترین درمان برای بیماران ضروری است. به‌نظر می‌رسد فناوری‌های جدید قابلیت کشف این عوامل را دارند.

Rate this post
توسط
Bioengineer.org
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن